Gündem

Kahramanmaraş Sarsıntıları Sonrası Vatandaşın Oy Tercihleri Değişti mi?

Gazeteci Ertuğrul Özkök yaptığı araştırma ile depremin oy tercihlerine etkisini gözlemledi. Deprem sonrası IPSOS, depremden etkilenen 10 il dışındaki bin kişi ile telefon anketi yaptı. Özkök, araştırmanın sonuçlarını bugünkü köşe yazısına taşıdı. Depremin oy tercihlerine yansıyan etkisi şaşırtıcı oldu.

Gelin detaylara birlikte bakalım…

Kaynak: https://www.internethaber.com/deprem-…

Ertuğrul Özkök, “Pazar Mektubu” başlığında yazdığı “newsletter” olarak paylaştığı yazısında bugün IPSOS araştırması sonuçlarını değerlendirdi.

kahramanmaras sarsintilari sonrasi vatandasin oy tercihleri degisti mi 0 ZeAyk4vW

Binlerce kişinin hayatını kaybettiği Kahramanmaraş depremlerinin ardından en çok konuşulan meselelerden birisi bölgeye müdahalenin geç yapılmasıydı.

kahramanmaras sarsintilari sonrasi vatandasin oy tercihleri degisti mi 1 TBqqBtub

Gerek binaların sağlamlığı gerek yardım konusunda ihmalin olduğunu savunan vatandaşların tepkileri büyüdükçe ‘Acaba deprem oy tercihlerini değiştirdi mi?’ sorusu gündeme gelmişti.

IPSOS depremden etkilenen 10 il dışında yaşayan bin kişi ile telefonda görüşerek bir araştırma hazırladı.

kahramanmaras sarsintilari sonrasi vatandasin oy tercihleri degisti mi 2 Wd2QyjQV

14-16 Şubat tarihleri arasında yapılan anket sonuçlarını köşesine taşıyan Özkök, öncelikle ankette sorulan ‘Yardımı hangi kurumlara yaptınız?’ sorusuna gelen yanıtlarını değerlendirdi.

10 il dışındaki illerde yaşayan kişilerin yüzde 28’i depremlerde hayatını kaybeden yakını olduğunu belirtti. Yüzde 31’i ise yakınının depremde yaralandığını ifade etti.

kahramanmaras sarsintilari sonrasi vatandasin oy tercihleri degisti mi 3 ch4wwqn8

Ortaya çıkan bu verileri Özkök, ‘Depremin etkilerinin, bütün Türkiye’de ne kadar yaygın olduğunu gösteren bir sonuç’ olarak değerlendirdi. Katılımcıların yüzde 47’si yakınım yoktu, dedi

Katılımcıların yüzde 58’i AFAD’a, yüzde 45’i AHBAP’a yüzde 26’sı ise Kızılay’a yardım yaptığını belirtti.

kahramanmaras sarsintilari sonrasi vatandasin oy tercihleri degisti mi 4 dcYtNhjB

‘Sorulan kişiler birden fazla kuruma da yardım ettiği için toplamların yüzde 100’den fazla olması sizi şaşırtmasın’ diye açıklama yapan Özkök, yazısında katılımcıların yüzde 20’sinin belediyelere, yüzde 20’sinin çevremin ve arkadaş gruplarının düzenlediği yardımlara, yüzde 12’sinin diğer sivil toplum kuruluşlarına, yüzde 6’sının AKUT’a, yüzde 4’ünün şirketimin düzenlediği yardım kampanyası ve yüzde İnstagramda takip ettiğim influencer’lara destek verdiğini belirtti.

“AFAD lehine ve AHBAP aleyhine yapılan devasa iktidar yanlısı kampanyaya rağmen insanlar AHBAP’a güven duymuşlar.”

kahramanmaras sarsintilari sonrasi vatandasin oy tercihleri degisti mi 5

Özkök’ün yer verdiği sonuçlara göre vatandaşlar AHBAP’a güven duyduklarını dile getirdiler. Diğer yandan görüşülen kişilerin yüzde 59’unun deprem bölgesinde yakını olduğu bildirildi.

“Depremin ardından başlayan arama- kurtarma- destek çalışmalarının ilk 24 saat performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ise en yüksek oranla yüzde 27 “Hiç başarılı değil” dedi.

kahramanmaras sarsintilari sonrasi vatandasin oy tercihleri degisti mi 6 eUkM8rNd

Ankette katılımcılara “Arama kurtarma çalışmalarında hangi kurumuşları başarılı buldunuz?” sorusu da soruldu. Katılımcıların yüzde 71’i en çok oranla madencileri ve sırasıyla AHBAP ve AFAD’ı başarılı bulduklarını açıkladı. Özkök, ‘AFAD’ı başarılı bulanların oranı yüzde 71’e çıkıyor’ diye tabloyu özetledi.

“Arama-Kurtarma ve Yardım konusunda en yeterli veya kısmen kuruluşlar hangileriydi?”, sorusuna yüzde 81 ile sivil toplum kuruşlarını gösterdi.

kahramanmaras sarsintilari sonrasi vatandasin oy tercihleri degisti mi 7 JUThCl5V

OHAL ve üniversite kararı hakkında katılımcıların yüzde 84’ü OHAL ilanını doğru bulduğunu ancak yüzde 58’inin üniversitelerin kapatılma kararını yanlış bulduğu saptandı.

kahramanmaras sarsintilari sonrasi vatandasin oy tercihleri degisti mi 8 BTUgW7sg

“Yani seçim meydanlarında “Deprem kaderdi” diyerek halkı ikna etmek kolay olmayacak.”

kahramanmaras sarsintilari sonrasi vatandasin oy tercihleri degisti mi 9 ICEhejOz

Özkök araştırmada ‘kader’ konusuna da değinildiğini söyledi: ”Deprem kaderdi’ bahanesi yüzde kaç oy getirir? Ya “Deprem kaderdir ve çok büyüktü yapılacak bir şey yoktu” diyenler? Onların oranı sadece yüzde 22… Geriye kalan depremin sebepleri arasında kontrolsuzluktan, çarpık yapılaşmaya, imar aflarına kadar somut gerekçeleri sayıyorlar.’

6 Şubat sonrası katılımcıların büyük bir çoğunluğu kendisini yorgun, endişeli, üzgün ve öfkeli olarak nitelendirdi.

kahramanmaras sarsintilari sonrasi vatandasin oy tercihleri degisti mi 10 6bGsGShN

“Yaşadığımız deprem sürecinde hangi markalara karşı görüşünüz olumlu yönde etkilendi?’ sorusuna ise sırasıyla:

  • AHBAP

  • Trendyol

  • LC Waikiki

  • AFAD

  • Eti

  • Şok

  • Ülker

  • Defacto

Özkök yazısında, ‘Burada önemli bir ayrıntıyı da vereyim. Cevap verenlerin yüzde 20’si AHBAP derken, yüzde 6’sı AFAD demiş’ diye açıkladı.

“Ve gelelim herkesin merak ettiği sorunun cevabına…”

kahramanmaras sarsintilari sonrasi vatandasin oy tercihleri degisti mi 11

“Yaşanan deprem önümüzdeki seçimde vereceğiniz oyu değiştirdi mi?’ sorusuna katılımcılar yüzde 61 ile ‘Hayır değiştirmedi’, yüzde 15 ile ‘Evet değiştirdi’, yüzde 24 ile ‘Cevap yok veya fikrim yok’ yanıtını verdi.

Özkök, ”Deprem iktidarı iyice çökertti’ beklentisi içindeki muhalifleri tatmin edecek bir değişim değil… Ancak ‘Seçimi kıl payı alma’ umudu olan iktidar yanlıları için de yeterince endişe verici bir sonuç…’ diye konuştu.

Kaynak: https://onedio.com/haber/kahramanmaras-depremleri-sonrasi-vatandasin-oy-tercihleri-degisti-mi-1131165

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu