Oyun

Kaçan Balık Büyük Olur: Google Hideo Kojima’nın Oyun Projesini Geri Çevirmiş

Hideo Kojima oyun dünyasının en popüler ve yetenekli isimlerinden. Daha önce birçok farklı firmayla çalışmış olan Kojima, birbirinden başarılı oyunlara imza atmış, oyuncuların gözünü her daim üstüne çekmişti. Yakın zamanda paylaşılan bir rapor yetenekli yönetmenin bir oyun teklifiyle Google’a gittiğini ama geri çevrildiğini ortaya koyuyor.

Kojima Google’a tek oyunculu bir oyun teklifiyle gitmiş, ama şirket tek oyunculu yapımların yeterince ilgi görmediğini düşünerek oyunu reddetmiş.

kacan balik buyuk olur google hideo kojimanin oyun projesini geri cevirmis 0 5izFO3Vf

9to5Google tarafından paylaşılan bir rapora göre Hideo Kojima Google’a giderek Stadia’ya özel tek oyunculu bir oyun projesi için sunum yapmış. Fakat Google Stadia’nın genel müdürü Phill Harrison tek oyunculu yapımlara yeterince ilgi olmadığını düşündüğü için oyunun yapımı iptal olmuş. Böylece olası bir Kojima ve Google ortaklığı daha başlamadan bitivermiş.

Hideo Kojima tek kişilik deneyimler yaratmasıyla bilinen bir yönetmen.

kacan balik buyuk olur google hideo kojimanin oyun projesini geri cevirmis 1 PbOe6Cum

Büyük şirketlerin tek kişilik yapımlara burun kıvırması ve çok oyunculu yapımlara yönelmeleri oyun dünyasında bolca rastladığımız bir durum. EA’den Activision’a sektörün birçok ismi böyle düşünüyor. Fakat bu Kojima’nın oyun anlayışına oldukça ters bir durum. Kojima hikayenin önemli yere sahip olduğu, uzun sinematiklere sahip oyunlar yapmayı pek bir seviyor bilindiği üzere. Yönetmenin son oyunu olan Death Stranding bile her ne kadar oyuncuların birbiriyle yardımlaşarak oynadığı bir yapım olsa da  günün sonunda tek kişilik bir deneyimdi. Kojima’yı tamamen çevrimiçi ve çok oyunculu bir yapım üstünde çalışırken düşünmek gerçekten de zor.

Alınan onca yanlış karardan sonra Google, Stadia’yı sonlandırmaya karar verdi.

kacan balik buyuk olur google hideo kojimanin oyun projesini geri cevirmis 2 gErAWQOJ

Google, Stadia’yı 2019 yılında kurmuştu. Büyük umutlar ve vaatlerle gelen Stadia’nın donanımı bitirmesi, oyunculuğu internet ortamına taşıması ve bulut oyun konusunda devrim yapması gerekiyordu fakat bunlardan hiçbiri olmadı. Alınan yanlış kararlar ve Google’ın Stadia konusunda bir türlü istediği şeyleri yapamaması platformun ilerlememesine, rakiplerinin ortaya çıkıp onu geçmesine ve sektörde hiçbir geçerliliğinin kalmamasına sebep oldu. Arkasında Google gibi dev bir oluşum olmasına rağmen başarıya ulaşamayan Stadia, artık kapatılıyor. Google yaptığı açıklamada Stadia’nın sonlandırılacağına ve kullanıcılar tarafından yapılan harcamaların da geri iade edileceğini duyurdu. Böylece Stadia’nın dönemi de sona ermiş oluyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/kacan-balik-buyuk-olur-google-hideo-kojima-nin-oyun-projesini-geri-cevirmis-1098196

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu