Teknoloji Haberleri

James Webb Uzay Teleskobu Bilinen En Eski Galaksiyi Bulmuş Olabilir

Harvard Astrofizik Merkezi’nden Rohan Naidu, Big Bang’den 300 milyon yıl sonrasına tarihlendiğine inanılan GLASS-z13 için ‘Potansiyel olarak şimdiye kadar kimsenin gördüğü en uzak yıldız ışığına bakıyoruz’ diyor.

Bilim insanları James Webb Uzay Teleskobu’nun 13,5 milyar yıl önce var olan bir galaksiyi bulmuş olabileceğini söyledi.

james webb uzay teleskobu bilinen en eski galaksiyi bulmus olabilir 0 ED6R2eAn

Harvard Astrofizik Merkezi’nden Rohan Naidu, AFP haber ajansına verdiği demeçte, GLASS-z13 olarak bilinen galaksinin, Big Bang’den 300 milyon yıl sonrasına, yani daha önce tanımlanan herhangi bir şeyden yaklaşık 100 milyon yıl öncesine kadar uzandığını söyledi.

‘Potansiyel olarak şimdiye kadar kimsenin gördüğü en uzak yıldız ışığına bakıyoruz’ dedi.

GLASS-z13, evrenin en erken döneminde var olmasına rağmen, ilk 300 milyon yıl içinde herhangi bir zamanda oluşabileceğinden kesin yaşı bilinmiyor.

james webb uzay teleskobu bilinen en eski galaksiyi bulmus olabilir 1 HaNGCiQn

Nesneler bizden ne kadar uzaktaysa, ışıklarının bize ulaşması o kadar uzun sürer ve bu nedenle uzak evrene bakmak, derin geçmişi görmektir.

GLASS-z13, yörüngedeki gözlemevinin NIRcam adlı ana kızılötesi görüntüleyicisinden alınan “erken yayın” olarak adlandırılan verilerde tespit edildi.

james webb uzay teleskobu bilinen en eski galaksiyi bulmus olabilir 2 C58OBmpV

Kızılötesinden görünür spektruma çevrildiğinde, galaksi, ‘derin alan’ olarak adlandırılan uzak kozmosun daha geniş bir görüntüsünün parçası olarak, merkezinde beyaz olan kırmızı bir leke olarak görünür.

Naidu ve dünyanın dört bir yanından toplam 25 gökbilimciden oluşan bir ekip bulgularını bilimsel bir dergiye sundu.

Şimdilik, araştırma bir ‘baskı öncesi’ sunucuda yayınlandı, bu nedenle henüz hakem tarafından gözden geçirilmediği uyarısıyla geliyor – ancak şimdiden küresel astronomi topluluğunu ayağa kaldırdı.

NASA’nın baş bilim insanı Thomas Zurbuchen , “Astronomi kayıtları şimdiden çöküyor ve daha fazlası titrek durumda” diye tweet attı.

james webb uzay teleskobu bilinen en eski galaksiyi bulmus olabilir 3 6Bsng2y2

‘Evet, ancak bilim net bir akran değerlendirmesiyle sonuçlandığında neşelendirme eğilimindeyim. Ancak bu çok umut verici görünüyor’ diye ekledi.

Naidu, aynı veriler üzerinde çalışan Marco Castellano liderliğindeki başka bir gökbilimci ekibinin de benzer sonuçlara ulaştığını belirterek, ‘bize güven veriyor.’

Naidu ve meslektaşları, uzak evrenin bu kızılötesi verilerini taradılar ve son derece uzak galaksilerin açıklayıcı bir imzasını aradılar.

james webb uzay teleskobu bilinen en eski galaksiyi bulmus olabilir 4 QhDS1ZyH

Belirli bir kızılötesi dalga boyu eşiğinin altında, tüm fotonlar – enerji paketleri – nesne ile gözlemci arasında bulunan evrenin nötr hidrojeni tarafından emilir.

Uzayın aynı bölgesine işaret eden farklı kızılötesi filtreler aracılığıyla toplanan verileri kullanarak, fotonlardaki bu düşmelerin nerede meydana geldiğini tespit edebildiler ve buradan bu en uzak galaksilerin varlığını çıkardılar.

Naidu, ‘Bu çok çarpıcı imzaya sahip galaksiler için tüm erken verileri aradık ve bunlar açık ara en çekici imzaya sahip iki sistemdi’ dedi.

Bunlardan biri GLASS-z13, diğeri ise eskisi kadar eski olmayan GLASS-z11’dir.

Naidu, ‘Güçlü kanıtlar var, ancak hala yapılacak işler var’ dedi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/james-webb-uzay-teleskobu-bilinen-en-eski-galaksiyi-bulmus-olabilir-1083826

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu