Gündem

İsveç’te Çok Sağcı Kümenin Kur’an Yakma Hareketi ve Karşı Şovlar Nedeniyle Gerginlik

İsveç, Kur’an yakan ve tekrar yakmayı planlayan çok sağcı bir kümenin mitingleri ve onlara yönelik protestolar nedeniyle üç gündür gerginlik yaşıyor.

isvecte cok sagci kumenin kuran yakma hareketi ve karsi sovlar nedeniyle gerginlik 0 25Acm43P

Çok sağcı görüşleriyle bilinen Danimarka – İsveç vatandaşı Rasmus Paludan liderliğindeki ‘Stram Kurs’ (Sıkı İstikamet Partisi) taraftarları, ülkenin güneyindeki Malmö kentinde toplandıktan sonra Cumartesi günü geç saatlerde şiddet olayları patlak verdi.

Kentte araçlar ateşe verildi ve birtakım protestocular polise taş attı.

Son günlerde İsveç, Danimarka merkezli ‘Stram Kurs’a karşı şov yapanlarla polis ortasında bir dizi çatışmalara sahne oldu.

BBC Türkçe’de yer alan habere nazaran, aşırı sağcı kümenin, başşehir Stockholm’ün banliyöleri ile Linköping ve Norrköping kasabalarında düzenlediği mitinglerin akabinde çıkan karşı şovlarda en az 16 polis memurunun yaralandığı ve çok sayıda polis aracının imha edildiği bildirildi.

İsveç ulusal polis şefi Anders Thornberg, göstericilerin polis memurlarının hayatlarına kayıtsız kaldıklarını belirterek, “Daha evvel de şiddetli isyanlar gördük. Lakin bu diğer bir şey” dedi.

isvecte cok sagci kumenin kuran yakma hareketi ve karsi sovlar nedeniyle gerginlik 1 zYjFBSuR

Perşembe günü bir mitingde Kur’an yakılması ve öteki mitinglerde de bu hareketin tekrarının planlanması üzerine, kümenin aksiyonlarına yönelik öfke İsveç hudutlarının ötesine de yayıldı.

Irak dışişleri bakanlığı Pazar günü İsveç maslahatgüzarını Bağdat’a çağırdı ve olayın İsveç ile genel olarak Müslüman toplumlar ortasındaki bağlar üzerinde ‘ciddi yansımaları’ olabileceği ikazında bulundu.

Danimarka’da ırkçılık da dahil birçok cürümden 2020’de bir ay mahpus cezasına çarptırılan Paludan, Fransa ve Belçika’nın yanı sıra öbür kimi Avrupa ülkelerinde de benzeri Kur’an yakma hareketleri planlamaya çalıştı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/isvec-te-asiri-sagci-grubun-kur-an-yakma-eylemi-ve-karsi-gosteriler-nedeniyle-gerginlik-1061935

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu