Gündem

İstanbul’un Göç Haritası Çıkarıldı: Hangi Uyruk Hangi İlçede Yoğunlukta, Nasıl Şartlarda Çalışıyorlar?

Milletvekili Gürsel Tekin, göçmenlerin İstanbul’un ilçelerine dağılımını belirten bir göçmen haritası çıkardı. Göçmenlerin sigortasız, taban fiyatın altında çalıştırıldığına dikkat çekti.

istanbulun goc haritasi cikarildi hangi uyruk hangi ilcede yogunlukta nasil sartlarda calisiyorlar 0

Valilik sayılarına nazaran İstanbul’da 1,3 milyon ‘yabancı olduğunu söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ‘Geçici müdafaa statüsünde, ikamet müsaadesi olan yahut kaçak iki milyonu aşan insan bugün İstanbul’un 39 ilçesinde’ dedi. 

Çalışmasında göçmenler için kullanılan tanımlamaların çok değerli olduğunu vurgulayan Tekin ‘Mülteci statüsü 1951 tarihli Birleşmiş Milletler Kontratı ile düzenlenmiş durumda. Biz bu kontrata coğrafik çekince koyduğumuz için yalnızca Avrupa’dan gelen şahıslar ‘mülteci’ statüsünde kabul ediliyor. Suriyeliler ‘geçici muhafaza statüsünde’ oluyor. Resmi sayılara nazaran bu statüde 3.7 milyon insan var. Tertipli göç kapsamında ikamet müsaadesi verilenler var. 1.4 milyon insan da bu statüde’ dedi.

‘İnsanlık dışı şartlarda yaşıyorlar…’

istanbulun goc haritasi cikarildi hangi uyruk hangi ilcede yogunlukta nasil sartlarda calisiyorlar 1 bz6SBpZL

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine nazaran sığınmacıların insanlık dışı şartlarda yaşamaya çalıştıklarını anlatan Tekin, “Yapılan çalışmalara göre yüzde 97’si kaçak çalışıyor. Özlük hakları, sigortaları yok, taban fiyatın altında para alıyorlar. Köle şartlarında çalışıyorlar. Bu şartlarda yaşayan insanların Türkiye ile olan bağı da kopuyor. Uyuşturucu, fuhuş çeteleri ile terör örgütleri bu insanları kullanmaya çalışıyor. İleride yabancı mafyalarla karşı karşıya kalabiliriz’ ikazında bulundu.

İlçelere nazaran göçmen dağılımı nasıl?

istanbulun goc haritasi cikarildi hangi uyruk hangi ilcede yogunlukta nasil sartlarda calisiyorlar 2 mXc6Gsyd

Gürsel Tekin’in çıkardığı göç haritasına nazaran; Kadıköy’de İran, Irak ve Rus asıllı yabancılar yaşarken, Şişli’de Moğollar ve Afrika ülkelerinden gelen yabancılar yoğunlukta. Eyüp’te ise Afgan, Pakistanlı, Suriyeli ve Türkmenler, Arnavutköy’de Suriyeli, Sudanlı ve Arakanlılar, Esenyurt’ta Suriyeli, Afgan ve Pakistanlıların yanı sıra Mısır, Tunus, Fas, Uganda, Nijerya, Kongo üzere ülkelerden gelen göçmenler bulunuyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/istanbul-un-goc-haritasi-cikarildi-hangi-uyruk-hangi-ilcede-yogunlukta-nasil-kosullarda-calisiyorlar-1066416

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu