Gündem

İstanbul’da Uyuyan İstihbarat Hücresinin Son Üyeleri Yakalandı! Birinci İmajlar

İstanbul’da İran İstihbaratına bağlı uyuyan hücre MİT ve Emniyet’in ortak operasyonu ile çökertildi. Casusluk ağının önemli görüntüleri ve bilgileri ele geçirildi.

Casusu ağının son 3 üyesi yakalandı

istanbulda uyuyan istihbarat hucresinin son uyeleri yakalandi birinci imajlar 0 rKFsznwQ

İstanbul’da geçtiğimiz Haziran ayında “İsrailli hedeflere suikast” iddiasıyla çökertilen İran istihbaratına çalışan casus ağının son 3 üyesi daha tutuklanırken, hücre üyelerine ilişkin ilk görüntülere ulaşıldı.

Ülke içindeki bağlantıları tespit edildi

istanbulda uyuyan istihbarat hucresinin son uyeleri yakalandi birinci imajlar 1 IFYEtTZZ

Türkiye’de ‘İsrailli hedeflere suikast’ iddiasıyla Haziran ayında Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından deşifre edilen İran istihbaratına çalışan bir suikast hücresi, düzenlene operasyon ile çökertilmişti. 4’ü ilk soruşturmada tutuklanan saldırı timinde yer alan ve Taksim Meydanı’ndaki ünlü bir otelin çevresinde “keşif” ve “gözetleme” faaliyetinde bulunan ve eylemi organize eden Keyvan M., suikast timindeki tetikçi Jamal G. ve hedef seçilen kurbanların keşif ve gözetlemesinde bulunan Iman S. adlı 3 İranlı’nın, ‘askeri ve siyasi casusluk’ suçlamasıyla ifadelerine devam ediliyordu. Suikast hücresine mensup son 3 şüphelinin ülke içerisindeki bağlantıları tek tek tespit edildi. Casusluk şebekesindeki 3 şüpheli, İstanbul Terörle Mücadele Ekiplerinden alınarak MİT tarafından yeniden sorgulandı.

İran casusuluk ağının adımları tek tek izlendi

istanbulda uyuyan istihbarat hucresinin son uyeleri yakalandi birinci imajlar 2 tUFUC5Ie

MİT ve İstanbul Emniyetince 16 Haziran Perşembe günü birlik bazı evlere ve Beyoğlu’nda bir otele yapılan baskında, aralarında yerel işbirlikçilerin de olduğu İran İstihbaratı adına sabotaj eylemine hazırlanırken suçüstü yakalanan zanlıların 4’ü, güvenlik birimlerindeki sorgularının ardından 29 Haziran’da çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı. Tutuklananların Majid N., Alireza S., Seyedmahmoud H., Hassan H. ve Maryam M. olduğu öğrenildi.Eylemde kullanılması muhtemel silahlarla birlikte güvenlik ve istihbarat birimlerince yapılan operasyonla çökertilen İran casus ağının her hareketi, istihbarat birimlerince adım adım takip altında tutuldu.

‘Öğrenci’, ‘işadamı’ ve ‘turist’ kimliği altında ülkeye sızmışlar

istanbulda uyuyan istihbarat hucresinin son uyeleri yakalandi birinci imajlar 3 8UFv39Pu

Üçüncü ülkelere ait farklı pasaportlarla yakalanan ve eylem merkezleri gizli tutulan suikast timindeki şüphelilerin geri kalan 3 üyesi, dün güvenlik önlemleri altında Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gönderildi. Türkiye’deki İsrailliler ile ilgili suikast tasarlamakla suçlanan İran casus ağının son zanlıları, çıkarıldıkları mahkemece “askeri veya siyasal casusluk” suçundan tutuklandı. Tamamı İran asıllı zanlıların üzerlerinden üçüncü ülkelere ait pasaportlar ele geçirildi.

İran istihbaratı adına çalışan casus ağındaki kişiler, ‘öğrenci’, ‘işadamı’ ve ‘turist’ kimliği altında ülkeye sızmışlar.

Adliyeye götürülen casusuluk ağının üyeleri ilk kez görüntülendi

Kaynak: https://onedio.com/haber/istanbul-da-uyuyan-istihbarat-hucresinin-son-uyeleri-yakalandi-ilk-goruntuler-1083782

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu