İstanbul’da Toplu Taşımaya Veri Paylaşımı Zorunluluğu

2 dk


İstanbul içersinde toplu taşıma kullanabilmek için veri paylaşım zorunluluğu geldi. Alınan karar ardından İstanbulkart ve HES kodu eşleştirmesi uygulanabilmesi amacıyla bilgilerin 3. tarafla paylaşılması ve kampanya SMS’leri amacıyla onay koşulu bulunuyor. Adı geçen iki maddeye onay verilmediği sürece İstanbulkart ve HES kodu eşleştirmesi yapılamıyor.

T.C. Sağlık Bakanlığı doğrulusunda vatandaşlara verilen HES kodu, vatandaşların koronavirüslü ya da ilişkili olup olmadığını saptamak amacıyla kullanılıyor. İstanbul’da da 15 Ocak tarihinden itibaren başlayan HES kodu zorunluğu için İstanbulkart internet sitesinden işlemler yapılmaya başlandı.

İstanbul içinde toplu taşıma için veri paylaşım koşulu

HES kodu zorunluluğu, yoğun kullanılan toplu taşıma araçlarında koronavirüs salgınının önüne geçmek için getirildi. İstanbullular da sahip olduğu İstanbulkart’lar ile HES kodlarını eşleştirmeye başladı. Ancak İstanbulkart’ın internet sitesi üzerinden yapılan işlemlerde zorunlu koşulan maddeler dikkat çekti.

WhatsApp tarafından veri paylaşım izninin gündeme gelmesi ve tartışma konusu olmasından sonra İstanbulkart için de veri paylaşım şartı göründü. İstanbul içinde toplu taşıma kullanmak için veri paylaşım zorunluğu için “Açık Rıza ve SMS ile Ticari Elektronik İleti iznini kabul ediyorum.” seçeneği bulunuyor. Bu seçenekle İstanbulkart sahiplerine ticari iletiler gönderilebilir hale geliyor.

Söz konusu madde işaretlenmeden İstanbulkart ve HES kodu eşleştirmesi yapılamıyor. Bununla beraber İBB firması Belbim’in ürün geliştirmelerine yönelik olarak verilerin işlenmesine izin verilmesi gerekiyor. Hem de bu verilerin üçüncül taraflarla da paylaşılmasına izin verileceği söz konusu maddede bulunuyor.

Son zamanlarda gündem olan WhatsApp’ın yeni sözleşmesiyle Belbim’in sözleşmesinde benzer yanlar görülüyor. Hem de İstanbulkart ile HES kodunun eşleştirildiği sayfada “Açık Rıza ve SMS ile Ticari Elektronik İleti” maddesi okunmasa ve onaylanmasa dahi otomatik olarak onaya düşüyor.

Yukarıdaki görselde söz konusu web site (kisisellestirme.istanbulkart.istanbul) açıldı ve sadece “Kaydet” butonuna basıldı.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

63
8 Paylaşım, 63 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
2
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
0
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
2
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
0
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir