Gündem

İstanbul Valiliği, İmamoğlu’nun MOBESE İmajları Hakkında Soruşturma Müsaadesi Vermedi

İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun İngiliz Büyükelçi ile yemek yediği restorana giriş-çıkış manzaralarının MOBESE kamerasından alınmadığına hükmederek Vilayet Emniyet Müdürlüğü’nde MOBESE’den sorumlu ilgililer hakkında soruşturma müsaadesi vermedi.

istanbul valiligi imamoglunun mobese imajlari hakkinda sorusturma musaadesi vermedi 0 etQny3gA

Soruşturma kapsamında vazifeliler hakkında ileri sürülen argümanlarla ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Heyeti Başkanlığı polis başmüfettişlerince inceleme sonucunda 14 Mart 2022 tarihinde ön inceleme raporu düzenledi. Raporu inceleyen İstanbul Valiliği, imgelerin KGYS kamerasından 15 Mart 2022 tarihli ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın imzasını taşıyan yazıda, manzaraların KGYS kamerasından alınmadığı, alındığı var sayılsa dahi kamusal alanda trafikte seyreden araç imgelerinden ibaret olup belirlenebilir kişi ve araç plakası bulunmadığı için ferdî bilgilerin elde edilmesi ve özel hayatın kapalılığını ihlal ve kabiliyetine sahip olmadığı belirtildi. Hasebiyle vazifesi berbata kullanma cürmünün oluşmadığı kaydedildi.

“Başka kameralardan alınması mümkün”

istanbul valiligi imamoglunun mobese imajlari hakkinda sorusturma musaadesi vermedi 1 ks6DV5BZ

Sözcü gazetesinden Hasret Güvemli’nin haberine nazaran, yazıda, İstanbul’da KGYS dışında belediyeler, resmi yahut özel başka kurum ve kuruluşlar, işyerleri, konutlar, araç kameraları, şahıslarca kullanılabilen görüntü kamera, cep telefonu üzere aygıtlar düşünüldüğünde kelam konusu manzaraların KGYS dışında diğer teknolojik imkanlar kullanılarak alınabilmesinin mümkün olduğu söz edildi. İmgeleri toplumsal medya hesaplarında paylaşan muhabir ve gazete müellifinin haber kaynaklarının emniyet işçisi olmadığını, kamu vazifelisi olmadığını beyan ettikleri aktarıldı.

Şikâyete husus imajların KGYS kamerasından alındığına ait şikayetçinin tezi dışında beyan, bilgi, evrak bulunmadığından argümanın ispatlanmadığı, vazifesi berbata kullanma cürmünün oluşmadığı ve haklarında ön inceleme yapılmasını gerektirecek kamu çalışanının bulunmadığı belirtildi. Vilayet Emniyet Müdürlüğü’nde MOBESE’den sorumlu yahut erişimi bulunan ilgililer hakkında soruşturma müsaadesi verilmemesine, kararın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve ilgililere bildirimine karar verildi.

İmamoğlu itiraz etti

istanbul valiligi imamoglunun mobese imajlari hakkinda sorusturma musaadesi vermedi 2 VzAtiZ9v

İmamoğlu’nun avukatları karara itiraz etti. İstanbul Bölge Yönetim Mahkemesi’ne sunulmak üzere İstanbul Valiliği’ne gönderilen itiraz müracaatında eksik inceleme sonucunda verilen ve açıkça hukuka muhalif olan kararın kaldırılması talep edildi. İtirazda, ‘Olay yerinde ve o açıyı gören İBB’ye, Sarıyer Belediyesi’ne, işyerlerine ilişkin diğer bir kamera bulunmamaktadır. Soruşturma konusu manzaraların alınabileceği bir diğer kamera bulunmamaktadır. Manzaralarda görünen kablo, KGYS kamerasının önünden geçen kablodur ve bu da imajların KGYS kamerasından alındığını doğrulamaktadır’ denildi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/istanbul-valiligi-imamoglu-nun-mobese-goruntuleri-hakkinda-sorusturma-izni-vermedi-1062232

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu