Gündem

İstanbul Tabip Odası Seçimini Demokratik İştirak Kümesi Tekrar Kazandı

İstanbul Tabip Odası’nın iki yılda bir gerçekleştirdiği seçimler için üyeler sandık başına gitti. Seçimi, oyların yüzde 87’sini alan Demokratik İştirak Kümesi tekrar kazandı.

istanbul tabip odasi secimini demokratik istirak kumesi tekrar kazandi 0

İstanbul Tabip Odası’nın iki yılda bir gerçekleştirdiği idare şurası seçimleri için üye tabipler, Çapa Fen Lisesi ve Selçuk Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde sandık başına gitti. Türk Tabipleri Birliği içinde en yüksek seçmen sayısına sahip İstanbul Tabip Odası seçimlerinde mevcut idarede olan Demokratik İştirak Kümesi ve Türk Tabipleri Birliği olarak iki küme yarıştı.

‘Demokrasi ismine birden fazla listenin olması bizler açısından sevindirici’

istanbul tabip odasi secimini demokratik istirak kumesi tekrar kazandi 1 qvfzgVRT

Seçim öncesi Demokratik İştirak Kümesi İdare Heyeti adayı Dr. Cegerğun Polat açıklamalarda bulundu. Polat, ‘İki liste olarak yarışıyoruz. Demokrasi ismine birden fazla listenin olması bizler açısından sevindirici. 

Öbür listeyle uzlaştığımız en değerli bahis, tabip hakları ve sıkıntıları konusu. Hekim’in geliri, toplum nezdindeki durumu, hakları ve uygulamalarına dönük çok önemli kayıplar var. Bunları daima savunduk bundan sonrada savunacağız. Bunun için tekrar adayız. 

Tekrar seçilmemiz halinde de tüm bu geçmişten gelen birikimimiz, uğraş geleneğimizle birlikte önümüzdeki 2 yılda bunu yükselterek çeşitli sonuçlar almaya hedefleyerek yürüteceğiz. Sabah saatlerinde çok ağır olmamasını bekliyorduk. Buna karşın hayli ağır, heyecanlı bir iştirak var. Doktorlar kendi onurları, kendi mesleksel gelecekleri açısından bu hakkını kullanırsa bizlerde memnun olmuş oluruz. Ne kadar güçlü iştirak o kadar güçlü tabip odası’ dedi.

Türk Doktorları Birliği İdare Heyeti adayı Dr. Savaş Çamur ise ‘Biz meslek örgütümüzün, tabipler birliğinin yeteri kadar kamu kurumu niteliğinde kullanılmadığını ve meslektaşlarımızın haklarını, faydalarını yeteri kadar savunmadığı kanaatindeyiz. Büsbütün meslektaşlarımızın sıhhatte maruz kaldığı şiddeti bitirmek, meslektaşlarımızın özlük haklarını geri kazanabilmesi, Covid-19 pandemisinde şehit olan meslektaşlarımızın ailelerine dayanak vermek, sıhhatte şiddete son vermek için gerekli teşebbüsleri, adımları atmayı hedefliyoruz’ diye konuştu. 

Sabah saat 09.00’da başlayan oy kullanma süreci, saat 17.00’da sona erdi. Resmi olmayan sonuçlara nazaran, seçimde 3 bin 450 civarında üye oy kullandı. Oyların yüzde 87’sini Demokratik İştirak Kümesi alırken, yüzde 13’ünü ise Türk Doktorları Birliği aldı. Bu sonuçla birlikte Demokratik İştirak Kümesi İstanbul Tabip Odası’nın idaresini iki yıl daha sürdürecek.

Kaynak: https://onedio.com/haber/istanbul-tabip-odasi-secimini-demokratik-katilim-grubu-yeniden-kazandi-1061959

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu