Gündem

İsrail’in Türkiye Uyarısı Devam Ediyor: Bir Kişi Kaçırıldı Savı

İsrail, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile vatandaşlarına Türkiye’ye seyahat etmemelerini, Türkiye’de bulunanların ise acilen ülkeyi terk etmesi gerektiğini açıklamıştı. İsrail’in bu kararı Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından tepki çekerken, İsrail basını, Türkiye’deki bir İsrail vatandaşı için ilginç bir iddia ortaya attı.

Bir İsrail vatandaşı kaçırıldı iddiası

israilin turkiye uyarisi devam ediyor bir kisi kacirildi savi 0 UE8lnJQT

İsrail’in İran, Afganistan, Yemen ve Türkiye gibi ülkelere yaptığı seyahat uyarısının yankıları sürüyor.

Sözcü’nün aktardığına göre; İsrail basını Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısının “ülkedeki İranlı terör hücresi yakalanana dek” devam edeceğini yazdı. Ülkenin önde gelen yayın organlarından Times of Israel’in haberine göre, İsrailli ve Türk güvenlik görevlileri hâlâ ülkede olduğu düşünülen İranlı ajanları yakalamaya ve olası saldırıları önlemeye çalışıyor.

İsrail televizyonu Channel 13, Türkiye’deki bir İsraillinin kaçırıldıktan sonra kaçmayı başardığı iddiasını da ortaya attı.

İsrail’de de tepki çekti

israilin turkiye uyarisi devam ediyor bir kisi kacirildi savi 1 iKB8DjqZ

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi, hafta başında Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını İran, Afganistan ve Yemen gibi ülkeler için uygulanan en üst düzeye çıkarmıştı. İran’ın Türkiye’deki bazı İsrail vatandaşlarına saldırı girişimlerinin engellendiği iddiası da gündeme gelmişti

İsrail basını ayrıca, Türkiye’nin İran’ı çok sert ve net bir dille uyardığını ve “Topraklarımızda başka bir ülkeye saldırı düzenlenmesine izin vermeyeceğiz” mesajı gönderdiğini öne sürmüştü.

Öte yandan İsrail hükümetinin “Türkiye’ye gitmeyin” uyarısına rağmen çok sayıda İsrailli tatilcinin Türkiye tatillerini iptal etmemesi de ülkede tartışma yaratıyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/israil-in-turkiye-uyarisi-devam-ediyor-bir-kisi-kacirildi-iddiasi-1076545

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu