Sıradaki içerik:

Huawei Nova 8 Serisi Modelleri Kasım Ayında Çıkıyor

e
sv

Instagram, Sponsorlu İçerikleri Sponsorlu Olarak İnfluencer’ları Hedefine Alıyor.

avatar

Çağrı

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sosyal medya devi Instagram, Birleşik Krallık’ın sosyal medya influencer’ları ile ilgili yaptığı açıklamanın sonrasında harekete geçti. Platform, sponsorlu içerikleri sponsorlu olarak işaretlemeyen influencer’ları hedefine alacak.

Sosyal medyanın ve internet tüketiminin bütün dünyada yaygınlaşmasıyla insanlar, gelir kazanmak amacıyla yeni yollar da ürettiler. Hata bu yeni gelir yolları o kadar büyük bir evreye ulaştı ki insanlar, sosyal medya influencer’ı olmayı kendi hedefleri durumuna getirdi. Bu sayede pek çok insan temel olarak bir paylaşım yaparak para kazanmayı hayal etmeye başladı.

Sosyal medya platformlarından Instagram da aynı bu şekilde işliyor. Fazla sayıda takipçiye sahip olan influencer’lar, detaylı markalarla anlaşarak onların ürünlerine ya da hizmetlerine paylaşımlarında yer veriyorlar. Kısacası sizin profiliniz, markalarınızın sesini duyuracakları bir reklam platformu durumuna dönüşüyor.

Instagram’dan ‘kurallara göre oynayın’ adımı:

Ancak Instagram’ın bu hali baş etmesi zor birtakım problemleri da meydana çıkardı. Platformda dolaşan normal kullanıcılar, gördükleri paylaşımların sponsorlu bir paylaşım olup olmadığını bundan sonra anlayamaz oldu. İşte Instagram, Birleşik Krallık doğrulusunda oluşturulan bir açıklamanın sonrasında bu işin peşine düştü.

Birleşik Krallık, Instagram’daki fazlası influencer’ın paylaşımlarında o paylaşımın sponsorlu olup olmadığı konusu ile ilgili bilgi sunmadığını açıkladı. Takipçilerini sponsorlu içerikleri nedeniyle kaybetmekten korkan influencer’ların bu davranışı, gerçekte sektörü de olumsuz etkiliyordu.

İşte bu amaçla Instagram, yeni bildirime göre bundan sonra sponsorlu paylaşımlarını sponsorlu olarak işaretlemeyen influencer’ları markalara ve işletmelere bildireceğini açıkladı. Bu sayede platform, hem kendisini meydana koyarak influencer’lara bir tehdit oluşturmayı, hem de o bireylerin anlaşmalı bulunduğu kesimleri meydana koyarak influencer’lara her açıdan baskı gerçeklştirmeyi hedefliyor.

Instagram’ın benimseyeceği bu davranışsa büyük ihtimalle pek çok influencer doğrulusunda hoş karşılanmayacak. Zira influencer’lar, şayet takipçilerini kaybederlerse aynı vakitte kazandıkları parayı da kaybedecekler. Öte yandan sektöre bu tür bir şeffaflık kazandırılması platformdaki normal kullanıcıları sevindirecek.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.