Gündem

İsimli Denetimle Hür Bırakılmıştı: Prof. Dr. Ahmet Ercan Twitter’da Açıklama Yaptı!

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Övgün Ahmet Ercan serbest bırakıldıktan sonra ilk paylaşımını yaptı.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan hakkında, depremlere yönelik sosyal medyadan yaptığı paylaşımlar nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan soruşturma başlatmıştı.

isimli denetimle hur birakilmisti prof dr ahmet ercan twitterda aciklama yapti 0 SpLdwB2Z

Bu soruşturma kapsamında da Ercan, talimat üzerine Elazığ’da gözaltına alınarak emniyete götürülmüştü.

isimli denetimle hur birakilmisti prof dr ahmet ercan twitterda aciklama yapti 1 33ASdSJu

Emniyetteki işlemleri tamamlanınca adliyeye sevk edilen Ercan savcılık sorgusunun ardından nöbetçi hakimlikçe yurt dışına çıkış yasağı konularak adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

isimli denetimle hur birakilmisti prof dr ahmet ercan twitterda aciklama yapti 2

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın emniyetteki ifadesinde, ‘Pişmanım, art niyetim yoktu, oralarda öyle konuşuyorlardı, doğru olmadığını öğrendim, ben de paylaştım ve geri kaldırdım’ dediği öğrenilmişti.

Yaptığı paylaşımlar nedeniyle başı yanan Ercan, serbest bırakıldıktan sonra ilk paylaşımını Twitter’da yaptı.

isimli denetimle hur birakilmisti prof dr ahmet ercan twitterda aciklama yapti 3 zAWIslmT

Kısa bir açıklama yapan Ercan, “Benim güzel ülkemin güzel insanları. Dayanışmanız için çok sağolun. Sizinle kıvanç duyuyorum. 05.30’da Tunceli’ye geldim.” dedi.

isimli denetimle hur birakilmisti prof dr ahmet ercan twitterda aciklama yapti 4

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan kimdir?

isimli denetimle hur birakilmisti prof dr ahmet ercan twitterda aciklama yapti 5

Övgün Ahmet Ercan, 15 Mart 1948 yılında Aydın’ın Nazilli ilçesinde dünyaya geldi. Selanik kökenli bir aileden gelen Ercan, Kavalalı Mehmet Paşa’nın torunlarından biridir.

İlkokul, ortaokul ve liseyi Nazilli de tamamlayan Ercan, yükseköğrenim eğitimi için İstanbul’a geldi. İstanbul Üniversitesi jeofizik bölümünden mezun oldu.

Üniversiteyi bitirdikten sonra, 1970 yılında ABD’ye gitti. Buradaki Stanford Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı.

Arkasından Colorado Madencilik Okulu’nda doktora çalışmasında bulundu.  İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Jeofizik Mühendisliği’nin kadrosuna katılarak öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı.

Massachusetts Institute of Technology’de doktora üstü çalışmalarda bulunduktan sonra, Yeraltı Aramacılık Araştırma Kuruluşu’nu kurdu.

2002’den 2004 yılına kadar Türkiye Jeofizik Derneği Kurumu Kurucu Genel Başkanlığı’nı yaptı. 2006 ile 2007 yılları arasında İran Devleti’nin petrol danışmanlığında bulundu.

2010 senesinde Ülkeler Deprem Ağı Türkiye Başkanlığı görevine getirildi. Daha sonra bir yıl boyunca TMMOB başdanışmanı olarak görev aldı..

Maltepe Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Kariyeri boyunca 420 bilimsel yayına, 17 kitaba, 905 araştırma tasarımına imza attı. Ercan, 2002 senesinden beri eski Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Nidzara Zlatar ile evlidir. Çiftin iki çocuğu bulunuyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/adli-kontrolle-serbest-birakilmisti-prof-dr-ahmet-ercan-twitter-da-aciklama-yapti-1131335

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu