Gündem

İran’da Mecburî Başörtüsü Üzerine Yasal Düzenleme Yapılacak

İran’da, Mahsa Amini’nin hayatını kaybetmesi sonrası başlayan zorunlu başörtüsü protestoları devam ederken İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri’den çok konuşulacak bir açıklama geldi. Muntazeri, zorunlu başörtüsü uygulamasına ilişkin çalışma yapıldığını ve yakın bir zamanda sonucun açıklanacağını söyledi.

“Anayasaya bağlı kalarak karar alacağız. Çalışmalar 15 gün içerisinde sonuçlanacaktır”

iranda mecbur basortusu uzerine yasal duzenleme yapilacak 0 8l9Q2nSk

İran devlet televizyonunun haberine göre, Muntazeri, ülkede Mahsa Amini’nin hayatını kaybetmesi sonrası başlayan zorunlu başörtüsü protestoları devam ederken, ülkede başörtüsü konusunda çalışma başlattıkları söyledi. Muntazeri, İran Meclisi ve Devrim Yüksek Konseyi’nin başörtüsü konusunda yasal bir düzenleme üzerinde çalıştığını ve yakın bir zamanda sonucun açıklanacağını belirterek, “Anayasaya bağlı kalarak karar alacağız. Çalışmalar 15 gün içerisinde sonuçlanacaktır” dedi.

“Yargı olarak sosyal güvenlik polisliğini sonlandırmak gibi bir niyetimiz yok”

iranda mecbur basortusu uzerine yasal duzenleme yapilacak 1 SAJ9iJd9

Mahsa Amini’nin gözaltına alınmasına neden olunan “ahlak polisliği” hakkında yorumda bulunan Muntazeri, uygulamayı “sosyal güvenlik polisliği” şeklinde adlandırarak, “Yargı olarak sosyal güvenlik polisliğini sonlandırmak gibi bir niyetimiz yok. Elbette yaşanan son olaylardan sonra güvenlik ve kültür merkezlerimiz soruna daha makul çözüm yolları arıyorlar” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/iran-da-zorunlu-basortusu-uzerine-yasal-duzenleme-yapilacak-1111770

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu