Kripto Para

İran, Yasa Dışı Kripto Madenciliğine Daha Çok Para ve Mahpus Cezası Getirecek

İran, ülke genelinde yaşadığı elektrik kesintileri sebebiyle kripto para madenciliğini Mayıs 2021’de yasaklamıştı. Ülke, bu alanda yeni düzenlemeler ve kripto madenciliği kanunları getirerek Mart 2022’de yasağı kaldırdığını açıklamıştı. İran artık kelam konusu kanunlara daha sıkı düzenlemeler getiriyor.

Yasa Dışı Kripto Madenciliği Yapanlara Ağır Cezalar Verecek

iran yasa disi kripto madenciligine daha cok para ve mahpus cezasi getirecek 0 VKHd5W5O

İran Hükümeti, yasa dışı kripto madenciliğini engellemek için yeni düzenlemeler ve yeni cezalar getireceğini açıkladı.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya nazaran, yasa dışı kripto madenciliği yapanlara para cezası en az üç, en fazla beş kat artırılacak ve ayrıyeten düzenleme, mahpus cezası, ihlalin tekrarlanması halinde işletme ruhsatının iptali üzere yeni kararlar içerecek biçimde değiştirilecek.

İran Elektrik Üretim ve Dağıtım (TAVANIR) yetkilisi Mohammad Khodadadi Bohlouli mevzuyla ilgi şu tabirlere yer verdi;

“Ev elektriğinin yanı sıra tarım, sanayi ve ticari alanlara yönelik verilen ucuz elektriğin kripto para madenciliği için kullanılması yasaktır. Bu alanlar için sağlanan ucuz elektriğin kripto para madenciliğinde kullanılması, ulusal şebekenin elektrik arzının kalitesini düşürür ve münasebetiyle insanların televizyon, buzdolabı, klima vb. elektrikli aygıtlarına ziyan verir.”

Yetkili, sübvansiyonlu elektriğin kripto para madenciliği için berbata kullanılmasının ulusal şebekenin elektrik arzının kalitesini düşürdüğünü ve insanların televizyon, buzdolabı ve klima üzere elektrikli aygıtlarını tahrip ettiğini söyledi.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/iran-yasa-disi-kripto-madenciligine-daha-cok-para-ve-hapis-cezasi-getirecek/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu