Kripto Para

İran Merkez Bankası, CBDC Konusunda Yol Katetti

İran Merkez Bankası, merkez bankası dijital para ünitesi (CBDC) konusunda bir adım daha atarak ön pilot evresini tamamladı.

Kripto para ünitelerinin artan benimsenmesine kapılan ülkeler, dijital para üniteleri konusunda ağır bir mesai harcıyor. CBDC konusunda araştırma, test ve kullanım hedefli yaklaşım sergileyen ülkelerin sayısında da gözle görülür bir artış yaşandı. Son olarak İran, potansiyelli bir dijital riyal konusundaki atakları kapsamında, CBDC çalışmalarının ön pilot evresini tamamladı.

İran Merkez Bankası, CBDC Ön Pilot Çalışmalarını Tamamladı

İran Merkez Bankası, Rusya Merkez Bankası Lideri Elvira Nabiullina‘nın ziyareti öncesinde CBDC’sinin ön pilot basamağını başarılı bir formda tamamladı.

İran Merkez Bankası‘nın araştırma kolu olan Para ve Bankacılık Araştırma Enstitüsü, ülkenin dijital para ünitesine yönelik çalışmaların muvaffakiyetle ilerlediğini aktardı.

İran Merkez Bankası ödeme sistemlerini denetleme ofisi lideri Mohammad Reza Mani Yekta, CBDC pilot uygulamalarının kapsamını genişletmek istediklerini lakin uygulamayı aceleye getirmekten kaçındıklarını belirtti.

Mani Yekta, ön pilot evresinin birçok kazanımla başarılı bir biçimde sona erdiğini ve projenin yakında öteki ekosistemlerde de başlatılacağını söyledi.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/iran-merkez-bankasi-cbdc-konusunda-yol-katetti/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu