Kripto Para

İran, Kripto Madenciliğine Yeni Düzenleme Getirdi

Kripto para üniteleriyle yeni bir iktisat dünyasının kapıları açılırken, ülkeler kripto piyasasındaki faaliyet alanları için düzenlemeler getiriyor. Kripto para madenciliği konusunu ileri düzeylere taşıyan İran, madencilik yasasında değişikliğe gitti.

İran’da Kripto Madenciliği Yapanlar Elektriği Ucuza Alacak

İran Güç Bakanlığı, kripto para madencilerinin yenilenebilir güce erişimini kolaylaştırmak için birtakım kripto para madenciliği düzenlemelerini değiştirdi.

Düzenlenen kurallara nazaran, ülkedeki lisanslı madenciler artık yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektriği daha düşük fiyatlarla satın alabilecek.

İran Elektrik Üretim, İletim ve Dağıtım Şirketi (Tavanir) yetkilisi Mohammad Khodadadi, ülkedeki madencilerin şimdiye kadar sırf birebir eyalette bulunan yenilenebilir güç santralleri ile çalışabildiğini aktardı. Yeni düzenlemeyle birlikte bu değişti.

Financial Tribune gazetesinin aktardığı raporda, pak güç ile yasal olarak madencilik yapan İranlı firmaların, ülkenin elektrik şebekesini kullanmak için vergi fiyatı ödemeyeceği de belirtildi.

Devlet kuruluşu ayrıyeten, lisanssız kripto para madencilerine karşı katı tedbirler getirme kelamı vererek, yasadışı madencilik faaliyetleri için cezaları yüzde 400 oranında artırdı. Mayıs ayında yayınlanan resmi sayılara nazaran, İran hükümeti yaklaşık 7.000 yasadışı dijital madeni para basma tesisi tespit etti ve kapattı.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/iran-kripto-madenciligine-yeni-duzenleme-getirdi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu