Sıradaki içerik:

Facebook ve Instagram Artık Yüksek Erişimli Hesapların Konumunu Gösterecek

e
sv

iPhone’larda Büyük Problem! 8 Senelik Güvenlik Açığı Meydana çıktı!

504 okunma

Son vakitlerde sıksık güvenlik açıkları keşfedilen Apple, bu noktaya ehemmiyet verse de uzun vakittir var olan bir güvenlik açığı iPhone’larda medyana çıktı!

Ortaya çıkan bu emniyet açığı ile beraber kötü hedefli şahıslar telefonu rahatlıkla ele geçirip istedikleri bulguyu alabiliyorlar.
Apple doğrultusunda vakit vakit emniyet açıkları belirleme edilse de, kısa bir vakit içersinde bu açıkları kısa bir vakit içersinde ortadan kaldırma amacıyla yeni program güncellemelerini yayınlıyor.

Buna karşın iPhone’larda yeni keşfedilen emniyet açığı sekiz yıldır sahip olunan ve kötü hedefli şahıslar bu açıktan faydalanıp, telefonun denetimini rahatlıkla alabiliyor.
ABD odaklı siber emniyet şirketi ZecOps, iPhone’larda sekiz yıldır belirleme edilen bir emniyet açığı belirleme etti. Bu emniyet açığının iOS 6 işletim sisteminden beri var bulunduğu saptandı.

Gelen verilere göre Apple’ın Mail uygulamasında belirleme edilen emniyet açığı, kötü hedefli bireylerin telefon sahibine bir mail göndermesi sonucunda; bu mail açıldığı takdirde telefonun denetimini hackerlara geçip gitmesini sağlıyor.

Açıktan yararlanılması amacıyla mailin içersinde belirleme edilen rastgele bir dosyayı indirmek gerekmiyor. Bir dizi kod belirleme edilen mail açıldığı takdirde telefonun denetimi hackerlara geçiyor.

Siber emniyet firması ZecOps doğrulusunda açıklananlara göre, Fortune 500 listesinde yer alan birtakım bireylerin de bu emniyet açığından etkilendi. Kişisel bulguların korunmasından ötürü kimlerin etkilendiği belirtilmedi.

iPhone’larda bununan sekiz senelik emniyet açığı iPadOS işletim sisteminde bulunmuyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.