iPhone’larda Bulunan ve Bir Çoğumuzun Bilmediği 3 Özellik

4 dk


Akıllı telefonlar geliştikçe sahip oldukları özellikler de arıyor. Hal bu tür olunca da kullanıcılar, sahip oldukları cihazların bütün özelliklerinden haberdar olamayabiliyorlar. Bu yazımızda, pek çok kullanıcı tarafından bilinmeyen 3 iPhone özelliğini ele alıyoruz.

iPhone, bütün dünyada bulunduğu gibi Türkiye’de de pek çok tüketici tarafından kullanılıyor. Senelerdir iPhone kullanıyor olsanız bile hala keşfetmediğiniz özellikler olma ihtimalini söylesek ne dersiniz? Üstelik ABD odaklı teknoloji devi Apple’ın iPhone’lara sunmuş bulunduğu işletim sistemi iOS her yıl güncellendiğinden, akıllı telefonunuz sıksık olarak yeni özelliklere sahip oluyor. Bu da telefonun özelliklerine hakim olmayı biraz daha güç bir duruma getiriyor.

Şimdi ise sizlere, daha iyi bir iPhone tecrübesi yaşayabilmenizi sağlayacak üç değişik özellikten bahsedeceğiz.Dilerseniz lafı daha çok uzatmadan, iPhone sahiplerinin kesinlikle öğrenmeleri gereken 3 özelliğin neler olduğunu daha yakından inceleyelim.

Notlar Uygulamasındaki Belge Tarama Özelliği

Belge tarama işlemlerine fazlası vakit gereksinim duyulmasa da özellikle resmi belgelerin taranması büyük bir ehemmiyet arz ediyor. Üstelik bu işlem, telefonların kamerası ile yapılmak istenildiği vakit can sıkıcı neticelere yol açabiliyor. Ancak iPhone’unuzda tespit edilen “Notlar” programı, belgeleri tanıyabilmenize imkân sağlıyor. Üstelik gerçekleştireceğiniz taramanın çok daha temiz görünmesi de işlerinizi kolaylaştırıyor.

Bu özelliği kullanabilmeniz için yapmanız gereken tek şey ise iPhone’unuzda bulunan Notlar programına girdikten sonra yeni bir not oluştururken kamera butonuna dokunmak. Karşınıza çıkacak menüde “Belge Tara” butonuna dokunduğunuzda ise gerekli işlemler için hazırsınız demektir.

Hesap Makinesini Daha Verimli Kullanma

iPhone’un hesap makinesi, görünüş itibarıyla çok asli bir program olarak karşımıza çıkıyor. Hatta rakamları hatalı yazdığımızda, hatalı rakamı silebileceğimiz bir buton bile yok. Ancak gerçekte bu durum, iPhone’un işlevsizliğinden değil, rastgele bir silme butonuna gereksinim duymamasından kaynaklanıyor. Öyle ki; şayet bir rakamı hatalı yazdıysanız rakamların bulunduğu bölgeyi sola doğru kaydırın. Bu sayede rakamları sileceksiniz.

iPhone’un sahip olduğu hesap makinesi programının yetenekleri bununla da sınırlı değil. Eğer isterseniz akıllı telefonunuzun ekranını yatay çevirin. Karşınıza iPhone’un bilimsel hesap makinesi çıkacaktır. Bu sayede daha karmaşık hesaplar yapılabilir ve bunu yapabilmek için üçüncü bir uygulamaya gereksinim duymazsınız.

Yatma Zamanı Özelliğinin Kullanılması

Aslına bakacak olursak akıllı telefonlar, tüketicilere her anlamda yardımcı olmak amacıyla imal edilen cihazlardır. Dolayısıyla tüketiciler için çok mühim olan uyku süresi, iPhone’unuz tarafından da önemseniyor. Telefonunuzun “Saat” bölümüne girin ve “Yatma Zamanı” sekmesine geçiş yapın. Bu sekme kendinizi yeni alışkanlıklar kazanmak amacıyla kullanabileceğiniz birtakım anımsatıcılar meydana getirmenizi sağlıyor.

Ancak Yatma Zamanı’nın tek özelliği anımsatıcı meydana getirmek da değil. Bu özellik yardımıyla alarmlarınızı rahatlıkla oluşturabiliyor ve alarm sesini kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Bütün bunlara ek olarak günlük uyku durumunuzu da bu program vasıtasıyla denetim edebiliyorsunuz. Fazla profesyonel olmasa da Yatma Zamanı, günün en mühim evrelerinden olan uykuyu daha derli toplu bir duruma getirebilir.

İşte bu özellik, iPhone’un size sunacağı hizmetlerden yalnızca birkaçı. Elbette iPhone’un bu özelliklerinin haricinde daha pek çok özelliği bulunmakta fakat bu özellikler yardımıyla iPhone tecrübenizin yükseleceğinden eminiz. Eğer sizlerin de bildiği fakat herkes tarafından bilinmeyen iPhone özellikleri varsa, yorum vasıtasıyla bizlerle paylaşabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

62
8 Paylaşım, 62 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
3
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
0
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
2
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
0
Gururlu Hissediyorum

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir