iPhone’da Güvenlik Açığı Sorunu Tespit Edildi

2 dk


Güvenlik açıkları ile alakalı her geride bıraktığımız gün yeni detaylar meydana çıkmaya devam ediyor. Şimdi de Apple ile alakalı gerektiğince ilgi çeken bir emniyet açığının detayları paylaşıldı. Yapılan bildirime göre ise söz hususu bu iPhone emniyet açığı, program güncellemesi ile de düzeltilebilenecek gibi görünmüyor.

Donanım bazlı iPhone güvenlik açığı meydana çıktı

Apple’ın ürünlerinde güvenlik amacıyla kullandığı Secure Enclave, anlaşıldığı kadarı ile halledilmesi çok da mümkün olmayan diğer bir güvenlik açığına sebebiyet veriyor. Çin odaklı Pangu Team doğrulusunda oluşturulan bildirime göre, Apple’ın ürünlerinde kullandığı şifreleme işlemcisi Secure Enclave donanımda değişik emniyet açıkları sahip olunan halde.

Üstelik bulunduğu iddia edilen bu açıklar, program güncellemesi ile çözülebilecek halde değil. Bunun namacıylai olarak ise emniyet açığının donanım bazlı olması gösteriliyor.

Her ne kadar iPhone emniyet açığı olarak gündeme gelse de Apple, çoğu ürününde Secure Enclave adlı donanıma yer veriyor. Dolayısı ile Secure Enclave donanımını taşıyan çoğu Apple ürünü, şayet iddia doğru ise kritik bir emniyet açığı barındırıyor. Secure Enclave donanımının yer aldığı modellerin listesi ise alttaki gibi sıralanıyor.

iPhone 5s ve sonrasıiPad 5. kuşak ve sonrasıiPad Air 1. kuşak ve sonrasıiPad mini 2 ve sonrasıiPad ProT1 ve T2 çip barındıran bütün Mac modelleriApple TV HD 4. kuşak ve sonrasıApple Watch Series 1 ve sonrası HomePod.

Şu an amacıyla bu donanım bazlı emniyet açığı ile tam olarak neler gerçekleşebileceği hususu ile alakalı net bulgular meydana çıkmış değil. Öte yandan söz hususu bu iddianın ne derece doğruluk payı bulunduğu hususu ile alakalı da tartışmalar sahip olunan. Apple doğrulusunda ise şu ana kadar rastgele bir resmi açıklama gündeme gelmiş değil.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

53
7 Paylaşım, 53 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
1
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
3
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
2
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
2
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir