iOS

iPhone telefonlar için güvenlik açığı: Apple karşılık vermedi!

iPhone için güvenlik açığı bulan Almanya’daki Darmstadt Teknik Üniversitesi, mevzuyla ilgili bir makale yayınladı. Araştırma yapan üniversite, yayınlamadan evvel Apple’a e-posta gönderdiğini ama temsilcilerin mevzuyla ilgili bir yanıt vermediğini açıkladı. Haberin ayrıntılarına daima birlikte göz atalım.

iPhone kapalı olsa bile makûs hedefli yazılım çalışıyor!

Teknolojik aletler kapatıldığı vakit içinde yer alan saat ve tarih üzere ayarların şimdiki kalması için aslında tam olarak kapanmıyor. iPhone telefonlar da birebir biçimde Bul özelliğinin çalışması ya da öteki özellikler nedeniyle tam olarak kapanmak yerine düşük güç moduna geçiyor.

Araştırmacılar da iPhone kapalı olsa bile berbat hedefli yazılımların çalıştığını ortaya koyan bir makale yayınladı. Telefonun kimi programlar nedeniyle tam kapanmaması, suistimal edilmeye açık hale geliyor. Araştırmacılar, makalede “iPhone telefonlardaki mevcut düşük güç modu uygulaması, yeni tehditler çekiyor.” diye de bir açıklamada bulundu.

iphone telefonlar icin guvenlik acigi apple karsilik vermedi 0 m3yUtvnY

Makaleyi yayınlayan araştırmacılar ek olarak şu açıklamalarda da bulundu:

“Düşük güç modu özelliklerinin tasarımı, amaçlanan uygulamaların dışındaki tehditleri dikkate almadan çoğunlukla fonksiyonellik tarafından yönlendiriliyor üzere görünüyor. Üretici yazılım içindeki uygulama, manipülasyonlara karşı inançlı değil.”

Makaleyi hazırlayan araştırmacılara cevap vermeyen Apple, şimdi mevzuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Bir güvenlik firması ise makaleyle ilgili şu yorumlarda bulundu:

“Açıklananlara emsal donanım ve yazılım akınlarının gerçek dünya ortamında pratik olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle bu makalede ele alınan hususlar, pratiktir.

Siz okuyucularımız bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce iPhone için tartışılan berbat maksatlı yazılım tehlike yaratacak mı? Fikirlerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/iphone-kapali-halde-kotu-amacli-yazilim-calistiran-ozellik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu