iOS

iPhone kullanıcıları yeni iOS özelliği için fikir değiştirmeye başladı

Apple, geçen sene iOS 14.5 güncellemesinde yeni bir zımnilik siyasetiyle karşımıza çıktı. Bu yeni saklılık siyaseti ile iOS uygulama izleme şeffaflığı özelliği devreye girdi. Buna nazaran uygulamaların şahsî bilgileri kullanıcıdan müsaade almadan takip etmesi imkansız hale geldi.

Uygulama geliştiricilerin reaksiyonunu çeken özellik artık iPhone kullanıcılarının hayatının kesimi. Uygulama izleme şeffaflığı özelliği neredeyse bir yıl evvel yayınlandı. Birinci vakitler kullanıcıların uygulama takiplerini birden fazla kullanıcı kapatıyordu. Son ortaya çıkan raporlara nazaran ise bu tablo değişmeye başladı.

iPhone kullanıcıları, iOS uygulama izleme şeffaflığı özelliği için fikir değiştiriyor

Uygulama müsaadeleri hem Android hem de iOS tarafında neredeyse büsbütün kullanıcı denetiminde. Bir vakitler uygulamaları indirmeniz bile birtakım müsaadeleri otomatik vermenize neden oluyordu. Apple ise geçen sene yayınladığı iOS 14.5 ile çıtayı bir üste taşıdı. Buna nazaran uygulamalar şahsî bilgilerinize, alışveriş ve tercihlerinize siz istemeden ulaşamıyor.

Bilhassa Facebook’un reaksiyonunu çeken özellik, WhatsApp’ın gönderdiği yeni kullanıcı kontratı ile farklı bir boyuta vardı. Artık ise yapılan araştırmalara nazaran birtakım iPhone kullanıcıları uygulama izleme özelliklerini açmayı tercih etmeye başladı.

iphone kullanicilari yeni ios ozelligi icin fikir degistirmeye basladi 0 qJOvAH9K
iOS uygulama izleme şeffaflığı için uygulamara müsaade veren iPhone kullanıcı oranları

Özelliğin birinci ortaya çıktığı periyotlarda bu oran yüzde 16 civarındaydı. Bugün ise son gelen datalara nazaran iPhone kullanıcılarının yüzde 25‘lik kısmı bu uygulama takip müsaadesini açmayı tercih ediyor.

iOS uygulama izleme şeffaflığı özelliği sonrası hala kullanıcıların birden fazla bu müsaadeleri kapalı tutmayı tercih ediyor. Buna rağmen iPhone kullanıcıları uygulama takip müsaadesi için yüzde 30 civarında oyunlara müsaade veriyor. Hatta oyunların ismi verilmemiş olsa da, iPhone kullanıcıları bilhassa tanınan oyunlara yüzde 75 üzere bir oranda uygulama takip müsaadesi vermeyi tercih ediyor.

İnternet alışveriş siteleri için bu oran yüzde 21, toplumsal medya uygulamaları için ise yüzde 22 düzeyinde. Bu manada Facebook üzere kullanıcı dataları ve alışkanlıkları üzerine reklam veren toplumsal medya siteleri farklı taktikler geliştirmeye çalışıyor.

Pekala sizler uygulama takibini müsaadeye bağlayan bu şeffaflık özelliğini ne kadar kullanıyorsunuz? Sizce sahiden de bu özellik kullanıcı bilgileri koruyabiliyor mu? Yorumlarınızı haberin altına ve SDN Forum sayfalarına bırakabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/iphone-ios-uygulama-izleme-seffafligi-ozelligi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu