Dizi & Film

İnternetten Fiyatsız İzleyebileceğiniz İnsanın Aklını Başından Alan Bilim Kurgu Sinemaları

Bilim kurfu sinemaları, vakti değerlendirmenin en keyifli yollarından bir adedidir. Bizler de Onedio olarak sizler için internetten fiyatsız izleyebileceğiniz insanın aklını başından alan en âlâ bilim kurgu sinemalarını derledik!

1. Inception (2010)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 0 ysABwyJc

IMDb: 8.8

Özet: Dorn Cobb, uzmanlık alanı zihnin en savunmasız olan düş görme anında bilinçaltındaki sırları yüzeye çıkararak onları çalmak olan yetenekli genç bir hırsızdır. Cobb’u casuslar dünyasının en aranan ismi haline getiren bu yeteneği, birebir vakitte milletlerarası aranan bir kaçak yapmıştır. Vakit içinde her şeyini yitiren genç adamın içinde bulunduğu durumdan sıyrılması için artık önüne bir fırsat çıkmıştır. Cobb, bu fırsatı yeterli değerlendirebilecek midir?

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Elliot Page

Direktör: Christopher Nolan

2. The Matrix (1999)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 1 fkMIM4S7

IMDb: 8.7

Özet: Morpheus ismindeki tehlikeli bir adamın gerçeği bildiğine inanan Neo’nun hayatı, onu diğer bir dünyaya götürebilecek olan Trinty ile tanışması sonucunda apayrı bir hal alır. Trinty’nin götüreceği dünya, Neo’nun Morpheus’u bularak Matrix hakkında bir şeyler öğrenmesine yer hazırlayacaktır. 

Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss

Direktör: Lana Wachowski, Lilly Wachowski

3. Interstellar (2014)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 2 UXXmwlq5

IMDb: 8.6

Özet: Cooper, geçimini çiftçilik yaparak sağlayan bilgi ve becererileri yüksek bir adamdır. İki çocuğuna inançlı bir hayat sunmaya çalışan Cooper’ın 10 yaşındaki kızı Murphy ise epeyce keskin bir zekaya sahiptir. Bir gün Cooper’ın karşısına reddedemeyeceği bir teklif çıkması, şiddetli bir karar vermesine neden olacaktır.

Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine

Direktör: Christopher Nolan

4. Back To The Future (1985)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 3 2J5XLgcD

IMDb: 8.5

Özet: Dr.Brown zamanda seyahat yapması mümkün olan bir otomobil icat eden garip bir bilim insanıdır. Bu arabayı birinci kere Marty ismindeki bir genç kullanır. Lakin Marty’nin yaptığı bir zamanlama yanlışının, onu geleceğe değil geçmişe göndermesi ile birlikte  genç adam, geçmişini değiştirecek bir kusur yaparak olayların daha da karışmasına neden olacaktır.

Oyuncular: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson

Direktör: Robert Zemeckis

5. WALL·E (2008)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 4 a9uA5zrN

IMDb:8,4

Özet: Dünyayı yaşanamayacak kadar kirli bir yere getiren beşerler, daha sonra Dünya’yı terk ederek diğer bir gezegende yaşamaya başlamıştır. Wall-e ismindeki şirin bir robota ise çöpler ve atıklarla dolan dünyayı temizleme vazifesi verilir. Dünyada tek başına yaşayarak çöplerden kendine mesken yapan Wall-e’nin yalnızlığı, diğer bir robot olan Eve’nın gelmesi ile bir son bulacaktır. 

Oyuncular: Ben Burtt, Elissa Knight, Jeff Garlin

Direktör: Andrew Stanton

6. Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 5 uqqRUVs5

IMDb: 8.3

Özet: Joel Barish ve sevgilisi Clementine, iki yıldır birliktelik yaşayan tatlı bir çifttir. Fakat bir gün ayrıldıklarında, Clementine tüm anılarını tıbbi bir müdahale ile başından sildirir. Bunu öğrenen Joel, büyük bir hayal kırıklığı yaşayarak birebir prosedürü kendi üzerinde de uygulatmaya karar verir. Tüm anılarını sildirmek üzere karar vererek derin bir uykuya yatan genç adam, gözlerinin önünden geçen anıları aslında sildirmek istemediğini fark eder. Genç adam yapılan müdahaleyi durdurabilecek midir?

Oyuncular: Jim Carrey, Kate Winslet, Kirsten Dunst

Direktör: Michel Gondry

7. Jurassic Park (1993)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 6 djkNiT7K

IMDb: 8.2

Özet: 

Jurassic Park’ta fosilleşmiş bir sivrisinekten çıkarılan dinozor kanı, bilimadamlarına DNA ile tekrar dinozor yaratma imkanı verir. Dr. Hammond, bu DNA’dan yola çıkarak genetik olarak dinozorlar geliştirir ve bir çeşit hayvanat bahçesi açar. Çeşit çeşit dinozorların canlı olarak görülebileceği bu özel hayvanat bahçesinin birinci test ziyaretçileri ise bir avukat, bir matematikçi, bir dinozor uzmanı ve bir bitkibilimci ile Hammond’un torunlarıdır. Dinozor embriyolarını ele geçirmek isteyen biri güvenlik sistemini devre dışı bırakınca, bütün dinozorlar adada özgür kalırlar.

Oyuncular: Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum

Direktör: Steven Spielberg

8. V for Vendetta (2005)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 7

IMDb: 8,2

Özet: İngiltere’de, son derece baskıcı bir rejim hakimdir ve halk türlü yasaklar ve pürüzlerle denetim edilmektedir. V, bu kaosta belaya bulaşmış saf bir kadındır ve onun hareketi tüm ulusa umut olacak ve büyük bir ayaklanmayı tetikleyecektir

Oyuncular: Natalie Portman , Hugo Weaving , Stephen Rea

Direktör: James McTeigue

9. Logan: The Wolverine (2017)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 8 hvbCkm7B

IMDb: 8.1

Özet: Jean Grey’in vefatından sonra kendine gelememiş olan Wolverine, depresyona sürüklenmiş, kimliğinden kurtulmak isteyen bir adamdır. Yıllar evvel kendisine yardımı dokunmuş bir arkadaşının ortaya çıkarak ondan bir düzgünlük istemesi, genç adamın Japonya’ya giderek onu görmesine neden olur. İstediği tek şey, tekrar ölümlü bir insan olabilmek olan Wolverine bu esnada kendine Silver ve Viper isminde iki ölümcül düşman edinir. Genç adam, yakında tarihi bir savaşa tanıklık edecek ve kaçmaya çalıştığı geçmişinin bir kesimi olan gizeme karşı da gayret etmek zorunda kalacaktır.

Oyuncular: Hugh Jackman, Tao Okamoto, Rila Fukushima

Direktör: James Mangold

10. Dune (2021)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 9

IMDb: 8.1

Özet: Paul Atreides’in ailesinin çöl gezegeni Arrakis’in denetimine sahip olma kıssasını anlatan ‘Dune’, uzak bir gelecekte geçmektedir. Galaksinin birçok farklı noktasındaki gezegenler farklı rakip feodal aileler tarafından yönetim edilmektedir. Arrakis çok bedelli bir kaynağın tek üreticisidir ve bu nedenle kontrolü asil aileler için son derece talep edilmektedir. Yüksek şuur ve uzun bir ömür müddeti sunan kaynağa ‘baharat’ ismi verilir ve bu baharatın bir öteki avantajı ise yıldızlararası yollarda gezinmeye yardımcı olmasıdır.Harkonen ismindeki rakip aile bu kaynağı elde etmek ismine Paul ve ailesine tuzak kuracaktır.

Oyuncular: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac

Direktör: Denis Villeneuve

11. Donnie Darko (2001)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 10 vRlcM3PE

IMDb: 8,0

Özet: 1988 yılında geçen bu filmde  Donnie Darko isimli bir genç, bir gece insan ve tavşan karışımı olan bir yaratık tarafından odasından çıkarılarak bir sırra gerçek sürüklenir. Donnie Darko’ya 28 gün 6 saat 42 dakika ve 12 saniye sonra dünyanın sonunun geleceğini söyleyen yaratık, Donnie’nin peşinden gelmesine neden olacaktır.

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Jena Malone, Marry McDonnell

Direktör: Richard Kelly

12. E.T. the Extra-Terrestrial (1982)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 11 ISFeOQVP

IMDb: 7.9

Özet: Bir uzaylı kümesi, dünyayı epeyce merak ettikleri için dünyaya iniş yapma kararı alır. Geldikleri bu yerden dönerken ortalarından bir kişiyi dünyada unutarak yollarına devam ederler. Dünyada yalnız başına kalan bu tatlı yaratık, hiç bilmediği bu yerde dehşete teslim olmuşken Elliot isminde bir çocukla karşılaşarak onunla vakit içerisinde sıkı bir dostluk kuracaktır. 

Oyuncular: Henry Thomas, Drew Barrymore, Dee Wallace

Direktör: Steven Spielberg

13. Children of Men (2006)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 12 84qEp5E8

IMDb: 7.9 

Özet: İnsanlığın jenerasyonu, 18 yaşında olan dünyanın en genç beşerinin mevti ile birlikte tükenme mümkünlüğü ile baş başa kalmıştır. Artık kimse ürememektedir ve 2027 yılından itibaren dünyada mana verilemeyen birçok olaya şahitlik edilmiştir. Siyasi olarak da tüm istikrarları sarsan bu olaylar, Theo ismindeki bürokratın da kaçırılması ile uygunca karışır. Genç adamdan istenilen tek şey bürokratik bir takviyedir lakin o bunu başarabilecek midir?

Oyuncular: Clive Owen, Clare-Hope Ashitey, Julianne Moore

Direktör: Alfonso Cuarón

14. Avatar (2009)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 13 ut9VCKct

IMDb: 7.8

Özet: Yarı felçli olan Jake Sully, Pandora ismindeki uzak bir gezegende misyonunun başına geçmeye karar verir. Na’yi ismindeki halkın ortasına karışarak burada onlarla bütünleşecek olan Sully’i aklının almayacağı birçok macera beklemektedir. Genç adam, burada prenses Neytiri ile kuracağı bağ sonucunda bu dünyayı kendi dünyasından müdafaaya karar verecektir.

Oyuncular: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver

Direktör: James Cameron

15. Source Code (2011)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 14 AKj7jYCV

IMDb: 7,5

Özet: Colter ismindeki bir adam, Chicago’daki bir trenin havaya uçurulması ile birlikte gizli bir vazifeye atılır. Bombacının kimliğini deşifre edebilmek ismine paralel bir cihana yanlışsız yola çıkan Colter, vazifesini muvaffakiyet ile tamamlayabilecek midir?

Oyuncular: Jake Gyllenhaal , Michelle Monaghan , Vera Farmiga

Direktör: Duncan Jones

16. Cloud Atlas (2012)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 15 HasRsnmu

IMDb: 7,4

Özet: Geçmiş, artık ve gelecek birbirleriyle hiç olmadığı kadar temaslıdır. Birden çok insanın tarih koridorlarında birbirlerinin seslerini duyması ile kaderleri büyük bir değişime uğrayacaktır. 

Oyuncular: Tom Hanks, Halle Berry, Jim Broadbent

Direktör: Lana Wachowski, Tom Tykwer, Lilly Wachowski

17. Predestination (2014)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 16 cru8DWS7

IMDb: 7,4

Özet: Son vazifesi geçmişte yaşanan bir taarruzda 11.000 insanın vefatına neden olan Fiyasko Bombacısı isimli adamı bulup, patlamanın yaşanmasını önlemek olan bir casus, saklı bir serviste çalışmaktadır. Görevi için vakitte seyahat ederek 1970’lerde John isimli bir köşe muharriri ile tanışacak olan casusun bu barda başlayan sohbeti, ilerleyen saatlerde daha da derinleşecektir.

Oyuncular: Ethan Hawke , Sarah Snook , Noah Taylor

Direktör: Michael Spierig , Peter Spierig

18. Cube (1997)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 17 61HFjjYH

IMDb: 7,2

Özet: Bir küme insan epeyce farklı karakter ve yaşantıya sahipken kendilerini birden bir küpün içerisinde bulurlar. Nasıl oraya geldiklerini bir türlü anlayamayan bu insanların tek ortak noktaları kaygıdır ve oradan çıkmak için birbirlerini tanımak ve anlamak zorunda kalacaklardır.

Oyuncular: Maurice Dean Wint, Nicole de Boer, Nicky Guadagni

Direktör: Vincenzo Natali

19. I Am Legend (2007)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 18 sPFy7s5Q

IMDb: 7.2

Özet: Robert Neville, vahim bir virüsün yayılmasına mani olmaya çalışan genç bilim insanıdır lakin ne yazık ki vazifesi başarısızlık ile sonuçlanmıştır. Tüm bunlar olurken Robert’ın vücudu mucizevi formda kelam konusu virüse karşı bağışıklık kazanmıştır ve onu etkilememektedir. Üç yıl boyunca her gün kendinden öbür hayatta kalabilen insanları arayan genç adam kimseyi bulamamasına karşın aslında yalnız değildir. 

Oyuncular: Will Smith, Alice Braga, Charlie Tahan

Direktör: Francis Lawrence

20. The Hunger Games (2012)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 19 aWb3r1ID

IMDb: 7,2

Özet: Açlık Oyunları ismindeki oyun, Panem ülkesi tarafından düzenlenerek her yıl 12 eyaletten seçilen ikişer gencin gayret vermesine dayanmaktadır. Aslında halka göz dağı verme emelli olan oyunlar her sene 24 farklı yarışmacının rakiplerini eleyerek hayatta kalma uğraşına tanıklık etmektedir. Yine bir oyun seçmesi sırasında kardeşi yerine istekli olan Katniss Everdeen, oyunu kazanıp hayatta kalabilmek ismine büyük bir gayret vermek zorunda kalacaktır.

Oyuncular: Jennifer Lawrence , Josh Hutcherson , Liam Hemsworth

Direktör: Gary Ross

21. Deja Vu (2006)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 20

IMDb: 7,1

Özet: İnsanların tüm hayatlarını mercek altına alabilecek bir teknoloji geliştirilmiştir ve Carlin ismindeki casus ise bu sistemde misyon almaktadır. New Orleans’ta yaşanan bir patlama sonrasında bir soruşturmaya dahil olan Carlin’in misyonu, vakitte geriye giderek, yaşanan olayların akışını değiştirmektir lakin kısa vakitte bunları başarabilmek için genç adamın elinde yalnızca tek bir talih vardır.

Oyuncular: Denzel Washington, Jim Caviezel, Paula Patton

Direktör: Tony Scott

22. Prometheus (2012)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 21 QYhEE2lb

IMDb: 7,0

Özet: Yönetmenliğini Ridley Scott’ın üstlendiği sinema, hayatın başlangıcını araştıran bir grubun yaşadıkları maceraları bahis almaktadır. Her şeyin sonu olabilecek bu savaşın tek emeli insanlığı ve geleceği muhafaza altına alabilmektir.

Oyuncular: Noomi Rapace , Michael Fassbender , Charlize Theron

Direktör: Ridley Scott

23. Oblivion (2013)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 22 zZVlGuRc

IMDb: 7.0

Özet: Dünya isimli terk edilmiş bir gezegene Oblivion’dan askeri idare tarafından  gönderilen Jack, yetenekli bir askerdir. Jack burada büyük bir keşif yaparak insanların yok olmadan evvel hangi şartlarda yaşadığını anlamlandırır.  Dünyanın bu duruma gelmesine neden olan uzaylı birlikleri ise hala burada varlıklarını sürdürmektedir ve Jack’in karşısına beklenmedik sürprizler çıkmak üzeredir. 

Oyuncular: Tom Cruise, Olga Kurylenko, Morgan Freeman

Direktör: Joseph Kosinski

24. World War Z (2013)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 23 6yfIPLZV

IMDb: 7.0

Özet: Keyifli bir aile hayatına sahip olan Gerry Lane, âlâ bir babadır. Bir gün trafikte sıkışması ile bir şeylerin yolunda gitmediğini anlayan genç adam, ailesini inançta tutabilmek ismine onları inançlı bölgeye yerleştirir. Birleşmiş Milletler çalışanı olan Gerry’nin dünyayı kurtarabilmesi için önünde epeyce kısıtlı bir vakit vardır.

Oyuncular: Brad Pitt, Mireille Enos, Elyes Gabel

Direktör: Marc Forster

25. The Island (2005)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 24 XuzdOCjd

IMDb: 6.8

Özet: Ütopik bir toplumu anlatan sinema 21.yüzyılda geçmektedir. Lincoln ve kalan bütün herkesin ortak bir maksadı vardır. ‘Ada’ya ulaşmak. Bunun için büyük çekilişi kazanmaları gerekmektedir. Lakin Lincoln içinde bulunduğu bu durumun bir oyun olduğunu fark eder. Aslında hepsi birer klondur ve yarartılış maksatları klonları oldukları şahıslara yedek organ üretilmesidir. Bu duruma baş kaldıran Lincoln, kendilerine bunu yapanlarla yüzleşerek bir maceraya başlar.

Oyuncular: Ewan McGregor, Scarlett Johansson, Djimon Hounsou

Direktör: Michael Bay

26. The Maze Runner (2014)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 25 qmXBlVss

IMDb: 6.8

Özet: Thomas üste gerçek hareket eden bir asansörde uyanmıştır. Asansör vardığında karşısında bir küme insanı görür. Devasa büyüklükte duvarlarla kaplı bu alandaki beşerler üzere Thomas da geçmişini, buraya nasıl ve neden geldiğini hatırlamamaktadır. Öğrendikleri tek şey sabahları labirentin içine giden bir kapının açıldığı ve güneşin batmasıyla birlikte kapandığıdır. Labirente girenler, kapı kapanmadan dönemezse içerde onları bekleyen makus sürprizler de vardır. Thomas’ın gayesi geçmişte bir yerlerde hatırladığı bu labirentin sırrını çözmek olacaktır.

Oyuncular: Dylan O’Brien, Aml Ameen, Will Poulter

Direktör: Wes Ball

27. In Time (2011)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 26

IMDb: 6.7

Özet: Günümüzden çok ileri bir vakitte geçen sinemada en kıymetli şey vakittir.  Beşerler para kavramı yerine ‘zamanı’ kullanırlar. Para yerine kullandıkları ‘zaman’ kalan hayatlarından azalıp artmaktadır. Bu yüzden de beşerler daha uzun yaşayabilmek için var gücüyle çalışmaktadırlar. Will Salas ismindeki bir adam bir yanılgı sonucu cinayetle yargılanarak hapishaneye girer. Hapishaneden kurtulmasının tek yolu, bu yozlaşmış sistemi çökertmektir.

Oyuncular: Amanda Seyfried, Justin Timberlake, Cillian Murphy

Direktör: Andrew Niccol

28. Divergent (2014)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 27

IMDb: 6,6

Özet: İnsanlık beş farklı modüle bölünmüştür ve her biri farklı bir fazileti temsil etmektedir. Gençler 16 yaşına geldiklerinde beş kısımdan oluşan bu kümelere dahil olarak hayatlarını burada geçireceklerdir. Tris Prior ise 16 yaşına ayak bastığında kendi ile ilgili kimsenin bilmemesi gereken kıymetli bir sırra şahitlik edecektir. 

Oyuncular: Shailene Woodley , Theo James , Kate Winslet

Direktör: Neil Burger

29. Lucy (2014)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 28 kqKYO6Pe

IMDb: 6.4

Özet: Taipei, suça batmış bir başkenttir. Lucy ise kendini hiç beklenmedik halde bu cürüm dünyasının içindeki uyuşturucu şebekelerinden birinde bulur. Kurye olması için bedenine yerleştirilen sentetik bir uyuşturucu, Lucy’nin kendisi hakkında kıymetli bir sırla karşı karşı kalmasına neden olur. Genç bayana verilen uyuşturucu, onun insanüstü yetenekler kazanmasına sebep olmuştur. Artık insanların aklını okuyarak telekinezik yeteneklere sahip olan Lucy, birçok maceraya şahitlik edecektir.

Oyuncular: Scarlett Johansson, Morgan Freeman, Min-sik Choi

Direktör:  Luc Besson

30. Transcendence (2014)

internetten fiyatsiz izleyebileceginiz insanin aklini basindan alan bilim kurgu sinemalari 29 8TQvOHth

IMDb: 6.2

Özet: Bir bilim insanı olan Dr.Will Caster epeyce büyük buluşlar yaparak şimdilerde ise yapay zeka projesi ile uğraşan genç bir adamdır. Teknoloji zıddı olan birtakım radikal kümelerin saldırısına uğrayan Will, cinayete kurban gitmiştir lakin karısı Evelyn’in onu tekrar hayata döndürmek için birtakım planları vardır. 

Oyuncular: Johnny Depp, Rebecca Hall, Paul Bettany

Direktör: Wally Pfister

Kaynak: https://onedio.com/haber/internetten-ucretsiz-izleyebileceginiz-insanin-aklini-basindan-alan-bilim-kurgu-filmleri-1064529

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu