Donanım

Intel’den Cinebench R23 rekoru!

İşlemci karşılaştırmada değerli bir araç olan Cinebench R23’de uzun müddettir AMD Threadripper işlemcileri bayrağı elinde tutuyordu. Artık ise uzun müddettir dünya şampiyonu olan işlemci serisi, Intel Xeon W9-3495X 56 çekirdekli işlemciyle girdiği rekabette geriye düştü. O denli ki Intel Cinebench R23 rekor sıralamasıyla değerlendirmede dünya şampiyonu oldu. Haberin ayrıntılarına daima birlikte göz atalım.

Intel Cinebench R23’de rekor kırdı!

Her biri 64 çekirdeğe ve 128 iş parçacığına sahip olan Threadripper 3995X ve 5995X ile AMD Threadripper’ın işlemci serisi, çok sayıda işlemci çekirdeği sayesinde uzun bir müddet en üst sıralarda yer aldı. Lakin artık, sekiz daha az çekirdeğe ve 16 daha az iş parçacığına sahip olmasına karşın, Intel’in W9-3495X işlemcisi Cinebench R23’ün çok çekirdekli performansında 132.484 puan elde etmeyi başardı. Bu, evvelki dünya rekoru sahibi AMD işlemcisinden 10 bin puan daha yüksek olduğu manasına geliyor.

intelden cinebench r23 rekoru 0 XqY79aNz

Intel için bu durum değerli bir kazanım olsa da AMD’nin Zen 4 Threadripper işlemcileri yakında gelecek ve Intel gelecekte daha büyük bir rekabetin içine girecek. O denli ki Zen 4 mimarisini kullanan işlemciler 96 çekirdeğe kadar çıkabiliyor ve muhakkak bu sıralamayı değiştirebilir.

Hem Intel hem de AMD rekorları, özel sıvı nitrojen düzenekleri tarafından soğutulan yongalar kullanılarak belirlendi. Bu yüzden bu işlemciler elinizde olsa bile bu performansları yakalamak kolay değil. Ek olarak bu rekorların daha süratli frekanslar elde etmek için sürat aşırtması yapılarak kaydedildiğini belirtelim. Yani Xeon çipi bu rekorda, olağan tasarlandığı standart saat frekansından yaklaşık %184 daha süratli çalıştırıldı.

Intel Xeon W9-3495X’in özellikleri ise şu biçimde:

Çekirdek sayısı 56
Performance-core sayısı 56
İş Parçacığı Sayısı  112
Maks Turbo Frekansı 4.80 GHz
Intel® Turbo Boost Max Teknolojisi 3.0 Frekansı  4.80 GHz
İşlemci Temel Frekansı  1.90 GHz
Önbellek  105 MB Intel® Smart Cache
Maksimum Turbo Güç  420 W

Peki siz bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Intel Cinebench R23 rekor sıralamasını elinde tutabilecek mi? Görüşlerinizi Yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://shiftdelete.net/intel-cinebench-r23-rekoru-kirdi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu