Intel, Yeni İşlemcilerinin Modellerini Duyurdu

2 dk


Intel, daha evvelce üst civar modellere hitap eden Comet Lake-U prosedürcü ailesine iki yeni ekonomik model ekledi. Yeni Pentium 6405U ve Celeron 5205U modelleri iki çekirdeğe sahip olarak satışa çıkacak.


Intel, kendi bünyesine başka prosedürcüler kadar aşırı cep yakmayacak iki yeni Comet Lake-U prosedürcüsini sessiz sedasız ekledi. Pentium Gold 6405U ve Celeron 5205U olarak adlandırılan iki prosedürcü, ileride giriş civarsindeki ince ve hafif laptoplarda kesinlikle karşımıza çıkacaktır.

Intel’in her iki yeni prosedürcüsi de çift çekirdekli üretilmiş. Pentium Gold 6405U çift çekirdekle 2,4 GHz sürate ulaşabilirken Celeron 5205U 1,9 GHz hızına ulaşabiliyor. Her iki prosedürcünin de ısıl dizayn kuvveti de başka bütün Comet Lake U prosedürcüleri gibi 15 Watt olarak belirlenmiş. Yine iki prosedürcü de 2 MB L3 önbelleğe sahip.

Intel prosedürcü

Yeni prosedürcülerin süratli modeli 2 çekirdek ve 4 sanal çekirdekle geliyor. Bunun yanısıra her Celeron modelinde bulunduğu gibi Celeron 5205U da hyperthreading teknolojisini desteklemiyor. Celeron 5205U, 2 çekirdeğe ve 2 iş parçacığına (thread) sahip. Hem de her iki prosedürcü de düşük ısıl dizayn kuvvetine sahip olmasından yüksek boost hızlarını destekleyemiyorlar.

Intel’in yeni prosedürcüleri Pentium Gold 6405U ve Celeron 5205U, DDR4/LPDDR3 hafıza kontrolüne sahip olan Intel UHD Graphics ekran kartı ve 12 PCIe 2.0 slotu ile beraber geliyor. Yalnız her iki prosedürcüyi de başka Comet modellerinden ayıran mühim bir şey var: fiyat. Comet serisi genellikle 281 dolar gibi fiyat etiketleriyle karşımıza çıkıyor. Ancak Intel’in Pentium Gold 6405U prosedürcüsi 161 dolar (yaklaşık 920 TL) fiyat etiketiyle çıkış yapar iken Celeron 5205U 107 dolar (yaklaşık 610 TL) fiyat etiketiyle satışa çıkacak.

Intel’in Comet Lake-U ailesi bugüne kadar sadece dört prosedürcüye ev sahipliği yapıyordu. Bu prosedürcülerin üçü üst civar laptoplar amacıyla geliştirilmiş prosedürcülerdi ve 300 doların üzerinde fiyat etiketine sahiplerdi. Intel’in Comet ailesine çok daha ucuz prosedürcüler eklemesi, şirketin pazardaki payını da artırmasını sağlayacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

49
6 Paylaşım, 49 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
0
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
1
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
0
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
1
Gururlu Hissediyorum

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir