Donanım

Intel, yeni bir işlemci çeşidi üzerinde çalışıyor!

Intel, yapay zeka şirketi Movidius’u yaklaşık 6 sene evvel bünyesine katmıştı. Fakat o devirden bu yana, Intel’den bu bahiste rastgele bir önemli adım gelmemişti. Fakat son gelen bilgilere nazaran Intel, yapay zeka çalışma suratını artırmak için oluşturulmuş yeni bir işlemci tipi üzerinde çalışıyor. Şimdi yeni işlemci hakkında resmi bir açıklama yapılmadı lakin Intel yakın vakitte bu işlemciye açıkça atıfta bulunan yeni bir Linux şoförü yayınladı.

Intel, yapay zeka süreçlerini hızlandırmayı planlıyor

“Çok istikametli süreç birimi” (VPU) olarak isimlendirilen sistemin Intel’in 14. Jenerasyon Core (Meteor Lake) işlemcilerinde yer alması bekleniyor. Gelen savlara nazaran VPU, bilgisayar görüşü ve derin öğrenme uygulamaları genelinde aygıt performansını artıracak.

Genel olarak konuşursak, iki türlü yapay zeka iş yükü vardır: eğitim ve çıkarım. Eğitim, belli yeteneklere sahip yapay zeka uygulamaları geliştirmek için büyük ölçekli bilgi kümelerinin kullanımı üzerinde ağırlaşırken, çıkarım ise bir sonuç üretmek için bu sistemlerin yeni bilgiler ile beslenmesini sağlar.

intel yeni bir islemci cesidi uzerinde calisiyor 0 V33DCULB

İlgili data ölçüsünün bir eseri olarak eğitim tarafı, yüksek seviyede bilgi süreç yoğunluğu nedeniyle çok daha vakit alıcıdır. Buna karşılık, çıkarımın ise neredeyse anında tamamlanması gerekir. Bu durum da hesaplama ihtiyaçlarının kıymetli ölçüde farklılık gösterdiğini açıkça ortaya koyuyor.

Ayrıntılar açık bir halde yetersiz olsa da, Intel’in yeni VPU’su, istemci aygıtlardaki iş yükünü hızlandırmak için tasarlanmış üzere görünüyor. Şirketin başka CPU serilerinde de misal teknolojiden yararlanıp faydalanmayacağı ise şimdi netlik kazanmadı.

intel yeni bir islemci cesidi uzerinde calisiyor 1 V8G9aaVf

Meteor Lake’nin 2023’ün sonlarına hakikat tanıtılması bekleniyor. Bu yüznde yeni VPU çiplerini yakın vakitte göremeyeceğiz. Lakin çipin varlığı Intel’deki daha geniş stratejiye dair birtakım ek bilgiler sunuyor. Önümüzdeki yıllarda Intel’in yeni işlemcisinin neler başarabileceğini göreceğiz.

Peki siz Intel’in yapay zekayı hızlandırmak için attığı bu adım hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/intel-yeni-bir-islemci-cesidi-uzerinde-calisiyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu