Intel, Yapay Zekaya Sahip İlk İşlemcisini Duyurdu

1 dk


Reuters’de yer alan habere göre geçtiğimiz Salı günü Intel, ilk kez yapay zekayı (AI) kullanan ve büyük bilgi işlem merkezleri için tasarlanmış olan en yeni işlemcisini tanıttı.

Intel, Hayfa’daki geliştirme tesisinde tasarlanan çip, Nervana NNP-I ya da Springhill olarak biliniyor ve en az miktarda enerji kullanarak yüksek iş yükleriyle kafaya çıkmasını sağlayacak 10 nanometrelik soğutmalı işlemcisine dayanıyor.

Intel, ilk AI ürününün Habana Labs ve NeuroBlade gibi İsrail AI girişimlerine yatırım yaptıktan sonra yaklaştığını söyledi. İşletim düzeneğinin ilk kez Facebook doğrulusunda kullanıldığını duyurdu.

Intel’in suni zeka ürünleri grubunun genel müdürü Naveen Rao “Gelecekteki ‘her yerde suni zeka’ haline ulaşmak amacıyla, imal edilen büyük miktardaki bilgileri ele almalı ve kuruluşların bilgileri etkili bir şekilde kullanmaları ve toplandıkları yerlerde prosedüresi amacıyla gereksinim duydukları donanıma sahip olduklarından emin olmalıyız” dedi.

Yeni donanım çipinin AI alanındaki komplike hesaplamalara duyulan gereksinim arttıkça büyük şirketlerde Intel Xeon işlemcilerine yardımcı olacağını belirtti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

53
7 Paylaşım, 53 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
1
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
3
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
2
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
2
Gururlu Hissediyorum

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir