Donanım

Intel ekran kartları bekleyenler için makus haber!

İşlemci üretimiyle pazarı domine eden Intel, tahtı her ne kadar sarsılmış olsa da pazar hissesi bakımından hala önder. Bu dev şirketten yıllardır ekran kartı üretimi konusunda atak bekliyoruz. Şirketin ekran kartlarıyla ilgili son önemli çalışması olan Arc Alchemist serisi için işler yolunda gitmiyor olabilir.

Arc Alchemist, Intel’in dizüstü bilgisayarlarda sunduğu Intel HD Graphics üzere yalnızca imaj vermeyi amaçlayan ekran kartlarından oldukça farklı. Harici bir ekran kartı serisi olan Alchemist, şu an pazarda rekabet eden Nvidia’nın GeForce serisi ve AMD’nin Radeon serisine baş tutmaya geliyordu. Ülkemizde ekran kartlarına ulaşmak hem fiyattan, hem de stok durumundan ötürü güç iken Intel’in atılımı ilaç üzere gelebilirdi.

Intel ekran kartları için ertelemeye gidebilir

Alchemist ekran kartlarının mayıs ayında çıkış yaparak piyasadaki rekabete katılması bekleniyordu. Bu ekran kartlarının çıkışıyla pazara üçüncü oyuncu katılacak, bu da sonuç olarak tüketicilere yarayacaktı. Lakin Intel’in yayınladığı bir tanıtım afişi, şu ana kadar mayıs ayı olarak bildiğimiz çıkış tarihini 2022 Yaz’ı olarak güncelliyor. Bu da potansiyelde üç aya kadar erteleme demek.

intel ekran kartlari bekleyenler icin makus haber 0 SY3ncXs3

Şirket şimdi erteleme kararı duyurmasa da bu tanıtım afişi, bir şeylerin erkenden ortaya çıkmasını sağlamış olabilir. Ekran kartının sonlu üretim bir sürümünü gösteren afişte, beklediğimiz kartın neye benzediği hakkında biraz daha bilgi sahibi oluyoruz.

Intel’in bugüne kadar duyurduğu ekran kartlarının birden fazla harici değildi ve performanstan fazla ucuza imaj vermeyi amaçlıyordu. Lakin Alchemist serisi bu tarifin aksisi olarak performans sunmaya geliyor. Bu etapta piyasanın en uygunu olmaya gelmiyorlar, lakin serinin en üstt modeli olan Arc A770, RTX 3060 Ti’a yakın bir performans sunuyor. Bu da çoğumuzun aradığı bir şey.

intel ekran kartlari bekleyenler icin makus haber 1 sa4trcYp

Ülkemiz dışında ekran kartı bulmak son aylarda hayli kolaylaştı. Bir mühlet öncesine kadar mining’ten ötürü global bir kriz olsa da stokların olağana döndüğü ve fiyatların daha olağan düzeylere indiği gözlemlenebiliyor. Umuyoruz ki ülkemizde de ekran kartı bulmak kolaylaşır.

Sizce Intel, Arc Alchemist ekran kartlarıi ile muvaffakiyet yakalayabilir mi?

Kaynak: https://shiftdelete.net/intel-ekran-kartlari-bekleyenler-icin-kotu-haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu