Intel çip üretim yetersizliği Mac satışlarında sıkıntı yarattı

1 dk


Intel, PC üreticilerinden gelen talepleri karşılayacak kadar işlemci sağlamak için mücadele etmeye devam ederken kurbanlardan biri de Apple oldu. Bu, muhtemelen bu yılın ikinci çeyreğinde yaşanan Mac sevkiyatlarındaki hafif bir düşüşünde nedeni olarak gösterilebilir.
Intel’in yeterli işlemci üretme konusundaki zorlukları Apple gibi küçük bilgisayar üreticilerini zor durumda bıraktı. Pazar araştırmacısı Gartner’ın kıdemli analisti Mikako Kitagawa, “Kıtlık, büyük ve küçük ölçekli tedarikçilerin büyük kısmını etkiledi ve büyümeye devam etti.” şeklinde konuştu

İlk üç bilgisayar üreticisi – Lenovo, HP ve Dell – hepsi ikinci çeyrekte PC sevkiyatlarında artış kaydetti. Öte yandan, Apple, 3.72 milyon üniteden 3.71 milyon üniteye çok hafif bir düşüş yaşadı.

Yeterli Intel CPU güvenliği sağlanmış olsaydı, Mac satışları daha yüksek olabilirdi. Nisan ayında, Apple CEO’su Tim Cook, ilk çeyrekte Mac gelirindeki düşüşün tamamen Intel işlemcilerdeki kıtlıktan kaynaklandığını bildirdi. “Mac gelirimizin, bu kısıtlamalar olmadan geçen yıla kıyasla artacağına inanıyoruz” dedi.
Yine de, Apple’ın masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarının satışları, Apple’ı dünyanın en büyük PC üreticisi olarak tutacak kadar güçlüydü.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

73
9 Paylaşım, 73 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
3
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
0
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
2
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
0
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir