Sıradaki içerik:

LG V30 Android Pie Beta güncellemesi sızdırıldı

e
sv

Intel çip üretim yetersizliği Mac satışlarında sıkıntı yarattı

377 okunma

Intel, PC üreticilerinden gelen talepleri karşılayacak kadar işlemci sağlamak için mücadele etmeye devam ederken kurbanlardan biri de Apple oldu. Bu, muhtemelen bu yılın ikinci çeyreğinde yaşanan Mac sevkiyatlarındaki hafif bir düşüşünde nedeni olarak gösterilebilir.
Intel’in yeterli işlemci üretme konusundaki zorlukları Apple gibi küçük bilgisayar üreticilerini zor durumda bıraktı. Pazar araştırmacısı Gartner’ın kıdemli analisti Mikako Kitagawa, “Kıtlık, büyük ve küçük ölçekli tedarikçilerin büyük kısmını etkiledi ve büyümeye devam etti.” şeklinde konuştu

İlk üç bilgisayar üreticisi – Lenovo, HP ve Dell – hepsi ikinci çeyrekte PC sevkiyatlarında artış kaydetti. Öte yandan, Apple, 3.72 milyon üniteden 3.71 milyon üniteye çok hafif bir düşüş yaşadı.

Yeterli Intel CPU güvenliği sağlanmış olsaydı, Mac satışları daha yüksek olabilirdi. Nisan ayında, Apple CEO’su Tim Cook, ilk çeyrekte Mac gelirindeki düşüşün tamamen Intel işlemcilerdeki kıtlıktan kaynaklandığını bildirdi. “Mac gelirimizin, bu kısıtlamalar olmadan geçen yıla kıyasla artacağına inanıyoruz” dedi.
Yine de, Apple’ın masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarının satışları, Apple’ı dünyanın en büyük PC üreticisi olarak tutacak kadar güçlüydü.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.