Donanım

Intel Arc ekran kartını bekleyenlere bir berbat haber daha!

Intel, oyunculardan tasarımcılara kadar farklı kullanıcılar tarafından merakla beklenen birinci kuşak Arc ekran kartlarının çıkış tarihini bir defa daha erteledi. 2022’nin ikinci çeyreğini gaye gösteren Intel, Çin’deki kullanıcılara öncelik tanıyacak.

Intel Arc ekran kartları yaz sonuna kaldı

Arc masaüstü ekran kartının yol haritası, Intel’in Visual Compute Group Genel Müdürü Lisa Pearce tarafından açıklandı. Fakat yeni plan, bu yılki yatırımcı toplantısında açıklanan ve ekran kartlarının ikinci çeyrekte hazır olacağını söyleyen açıklamalar ile örtüşmemekte.

Aslında şirket Arc GPU’larını hala ikinci çeyrekte sunacağını, lakin birinci olarak yalnızca Çin’deki müşterilere dağıtım yapacağını ortaya koydu.

İkinci çeyrekteki dağıtım, Çin’deki sistem üreticilerine ve OEM’lere sunulacak giriş düzeyi Arc A3 serisi ile başlayacak ve kısa bir mühlet sonra perakende satışlar ile devam edecek. Arc A3’ün global dağıtımının ise kısa mühlet içerisinde takip etmesi planlanıyor, lakin tarih verilmedi.

Daha güçlüolan Intel Arc A5 ve A7 modelleri, “yaz aylarının sonunda” dünya çapında hem sistem üreticilerine ve hem de OEM’lere dağıtılacak. Çabucak akabinde ise perakende satışlar ile ferdi müşterilere sunulacak.

intel arc ekran kartini bekleyenlere bir berbat haber daha 0 l7PI1zu7

Hasılı yeni rapor, Intel Arc ekran kartını satın almak için muhtemelen 2022’nin ortalarına kadar yahut tahminen biraz daha beklememiz gerektiğini gösteriyor. Türkiye’ye ne vakit geleceği ise şimdi belirsizliğini koruyor.

Ayrıyeten Nvidia RTX 40 ve AMD RX 7000 GPU’larının da sonbaharda ortaya çıkabileceği düşünülüyor. Bu, Intel Arc ekran kartlarına rakip olacaklarını ve tahminen de Intel’i gölgede bırakabilecekleri manasına geliyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/intel-arc-ekran-karti-ertelendi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu