Donanım

Intel, 16 çekirdekli Alder Lake-HX taşınabilir işlemci için gün sayıyor!

İşlemci dünyasında en kıymetli şirketler ortasında yer alan Intel, son devirde rakiplerinin de atağıyla biraz geri planda kendine yer buldu. Dev bütçeli yatırımlarını arttıran şirket, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bölümün öncüsü olmak istiyor. Intel, son olarak yüksek performanslı oyun ve iş dizüstü bilgisayarları için tasarlanmış tüm Alder Lake-HX ailesi işlemcileri piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Alder Lake-HX, PCIe 5.0 bilgi yolunu destekleyen birinci mobil işlemci olacak

İşlemci dünyasının en kıymetli temsilcilerinden birisi olan Intel, bir iki gün içinde Alder Lake-HX taşınabilir işlemcisini duyuracak. Sızıntı bilgiler Alder Lake-HX, İki Core i9, üç Core i7 ve iki Core i5 toplam yedi işlemci ile geliyor. VideoCardz, işlemci ailesi ile ilgili temel bilgileri paylaşı

intel16 cekirdekli alder lake hx tasinabilir islemci icin gun sayiyor 0 eIduXKkE

Alder Lake-HX, 55 W’lık bir temel güç ile gelecek. Buna ek olarak azamî güç tüketimi 157 watt ile sonlandırılıyor. PCIe 5.0 data yolunu destekleyen birinci taşınabilir platform olacak işlemci, 48 PCIe sınırına sahip olacak. 16 çekirdekli olması beklenen Alder Lake-HX,  XMP 3.0 profillerine sahip DDR5 bellek de destekleniyor.

Alder Lake-HX, performans çekirdeklerinde 2.3 GHz (temel) ve 5.0 GHz (artırma) saat suratlarının yanı sıra 30 MB L3 önbelleğe de sahip olacak. Yeni çipler, sekiz performans ve sekiz verimli çekirdekle ve en üstte toplam 24 iş parçacığıyla büsbütün yüklenecek. Öte yandan Intel, işlemci dünyasında sağlam adımlarla ilerleyerek önder üretici olmak istiyor.

intel16 cekirdekli alder lake hx tasinabilir islemci icin gun sayiyor 1 DY9iJkRM

Tüm dünyada son yıllarda global çip krizi birçok şirkette olduğu üzere Intel’de de problemlere neden oldu. . Lakin şirket, son teknoloji olarak tanımladığı Intel 18A işlemcisinin 2024’ün son çeyreğinde geleceğini belirtmişti.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/intel-16-cekirdekli-alder-lake-hx-mobil-islemci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu