Sıradaki içerik:

Instagram,Şüphelendiği Hesaplardan Doğrulama İsteyecek!

e
sv

Instagram’da Eski Fotoğraflar Silinmemiş!

317 okunma

Instagram kullanıcılarının eski fotoğraf ve mesajlar için yaptığı silme işleminin işe yaramadığı belirlendi. Bir araştırmacı yaptığı çalışmada 1 yıldan uzun bir süre önce sildiği fotoğrafa tekrar ulaştığını belirtti. Bu da fotoğrafın sunuculardan silinmediği anlamına geliyor.

Birçok kullanıcı eski tarihli gönderilerini ve mesajlarını siliyor. Bu bilgilerin kimse tarafından görülmemesi istense de sunuculardaki varlığının devam ettiği belirtildi. Instagram konunun bir hata olduğunu ve düzeltildiğini belirtti.

Instagram, eski fotoğraf silinmesinde hata yaşadı

Saugat Pokharel adlı bir incelemeci yaptığı çalışmada, silinen fotoğraf ve mesajların bir kopyasının Instagram sunucularında bulunmaya devam ettiğini belirtti. Daha eskiden silinmiş bir fotoğrafı görüntüleyebilen incelemeci, bulduğu hatadan ötürü da mükafatlendirildi.

Instagram eski fotoğraf ve mesaj silme işleminde bir hata olduğunu açıkladı. Bu Hatayı keşfettiği amacıyla de incelemeciya 6.000 dolar mükafat verdi. Hatanın geçen kasım ayında keşfedildiği ve temmuz ayında onarıldığı da duyuruldu.

Instagram sözcüsü yaptığı bildirimde “Araştırmacının raporunda, bir kullanıcının sildiği fotoğraf ve mesajın “Bilgilerini indir” aracında yine görünülebileceğini belirtti. Bu Hatayı düzelttik ve rastgele bir kötü hedefli kullanım keşfetmedik. Araştırmacıya teşekkür ediyoruz.” dedi.

Hatanın tüm Instagram kullanıcıları mı yoksa belli sayıdaki kullanıcıyı mı etkilediği belli değil. Fakat silinen verilerin belli vakit içersinde sunuculardan silindiği aktarılıyor. Bu zamanın de 90 güne kadar olabildiği başka bulgular arasında. Daha evvelce de Twitter amacıyla silinen mesajların sunucuda hala yer aldığı keşfedilmişti.

“Bilgilerini indir” alanı kullanıcıların program üstünde yer alan verilerini basitçe indirmeye yarayan bir vasıta olarak tanınıyor. Bu özellik Avrupa Birliğinde çıkan yasalar ardından mecburi duruma gelmişti.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.