Sosyal Medya

Instagram yetişkin içerik hesabını kazara açtı!

Instagram, platform siyaseti gereğinde çıplaklığı ve cinsel taciz içeren gönderilere müsaade vermiyor. Bu doğrultuda, yıllar süreksiz askıya almaların akabinde Instagram, geçtiğimiz eylül ayında Pornhub’ın hesabını kalıcı olarak yasaklamıştı.

Instagram’ın banlama siyaseti tartışılıyor

Uzun müddetli bu yasaklamanın akabinde geçtiğimiz hafta sonu ise yetişkin içerikler üreten internet sitesinin Instagram sayfası faal edildi. Bir yanlışlık sonrası sayfanın faal edildiği söz edilirken, Pornhub’ın Instagram hesabı salı günü tekrar kapatıldı.

instagram yetiskin icerik hesabini kazara acti 0 YASTQ35d

Kalıcı olarak yasaklanan bir Instagram hesabının ezkaza tekrar açılması ise Instagram’ın denetleme sisteminin tekrar sorgulanmasına yol açtı. Büsbütün kapatılan bir sitenin kazara tekrar açılmasına neden olan yanılgının nedeniyle Instagram’ın güvenilirliği de tartışılmaya başlandı.

Diğer yandan yetişkin içerikler üreten internet sitesi de bu mevzudaki rahatsızlıklarını lisana getiriyor. Sitenin sözcüsü, Instagram’ı içerikleri yasaklama standartlarını keyfi ve seçici bir formda uygulamakla suçladı. Şirketin sözcüsü Meta ve Instagram’ın siyasetlerini yüzeysel ve mantıksız olarak yorumladı. Pornhub, Instagram sayfalarının eylül ayında kalıcı olarak banlanmasının akabinde da uzun ve suçlayıcı bir gönderi paylaşmıştı.

ABD’de 2018 yılında yetişkin içerikler ve tacize karşı toplumsal medya platformlarını kısıtlayan değerli yasalar getirdi. Yetişkin içerikler üreten kişi ve kuruluşların hesaplarının birden fazla bu yüzden toplumsal medya platformlarında süresiz olarak yasaklanıyor.

instagram yetiskin icerik hesabini kazara acti 1 FR6QIurw

Bu süreçte özellike çocuk istismarına yönelik içeriklerin oluşulmasının önüne geçilmesi planlanıyor. 2021 tarihinde yapılan araştırmalara nazaran Meta, Facebook’ta 22 milyon ve Instagram’da 3 milyondan fazla çocuk istismarına yönelik içerik bildirdi.

Instagram ve Facebook, bilhassa ABD’de çıkan kanunların akabinde yetişkin içerik sayfalarına yönelik hayli sıkı kurallar uyguluyor. Pekala siz bu bahis hakkında düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/instagram-yetiskin-icerik-hesabini-yanlislikla-acti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu