Sosyal Medya

Instagram Yakın Arkadaşlar özelliği Twitter’a geldi!

Toplumsal medya platformları, birbirlerinin özelliklerini kopyalamayı seviyor. Bilhassa Meta’ya ilişkin uygulamalarda (Facebook, Instagram ve WhatsApp) gördüğümüz bu kopyalama, artık de Twitter tarafından uygulandı. Twitter Circle isimli özellik sayesinde tweet’lerinizi görecek kullanıcıları seçmek mümkün.

Twitter Circle nedir ve nasıl kullanılır?

Birinci olarak Mayıs ayının başında ortaya çıkan Twitter Circle, herkesin görmesini istemediğiniz (veya yalnızca belli kullanıcıların görmesini istediğiniz) tweet’ler paylaşmanızı mümkün kılıyor. Instagram’ın Yakın Arkadaşlar özelliğine benzeyen bu yenilik, nihayet geniş çapta kullanıcıya yayılmaya başlamış üzere görünüyor.

Şu anda hangi kullanıcıların Twitter Circle özelliğini aldığı bilinmiyor. Aslında yenilik; iOS, Android yahut web fark etmeksizin karışık bir halde genişliyor. Bundan ötürü da özelliği kullanıp kullanamayacağınızı denetim etmek için Twitter uygulamanızı güncellemelisiniz.

instagram yakin arkadaslar ozelligi twittera geldi 0 qvsPQtcM

Twitter uygulamanızı güncelledikten sonra tweet paylaşma kısmına gelin. Tweet yazma kısmının üst kısmında “Herkese açık” olarak seçilen bir açılır menü göreceksiniz. Bu menüye tıkladıktan sonra -eğer özellik size sunulmuşsa- Circle’ı seçebilir ve akabinde tweet’i görecek kullanıcıları belirleyebilirsiniz.

Twitter Circle şimdi global olarak kullanıma açılmadığı için yetenekleri de tam olarak bilinmiyor. Lakin bugüne kadar gelen bilgilere nazaran, sizi takip edip etmemesi fark etmeksizin Circle’a 150 kullanıcıya kadar ekleme yapabilirsiniz. Ayrıyeten her tweet için başka olarak kullanıcı ekleyip çıkartabilirsiniz.

Ek olarak Twitter Circle’a eklediğiniz kullanıcıların bunu bileceğini de belirtelim. Twitter, paylaştığınız tweet’in çabucak altında “Yalnızca Twitter Circle’daki kullanıcılar bu tweet’i görebilir” bilgilendirmesinde bulunacak.

Circle ile paylaşılan tweet’ler, beğeni ve yoruma açık olsa da retweet edilemiyor. Lakin kullanıcıların ekran imgesini alabileceğini yahut tweet’leri indirebileceğini unutmamak lazım. Ayrıyeten Twitter topluluk yönergelerine uyulması gerektiğini de belirtelim.

Pekala siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://shiftdelete.net/instagram-yakin-arkadaslar-twitter-geldi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu