Sosyal Medya

Instagram ve Twitter’a dev suçlama: Çocuk istismarına göz yumuyor!

Toplumsal medya platformlarının cinsel içerikli çocuk fotoğraflarına göz yumduğu sav ediliyor. Raporlar, Instagram ve Twitter’ın uygulama içi raporlama araçlarının şikayet üzerine bile çocuk istismarı yapan gönderileri kaldırmadığını ortaya çıkardı.

Son tezlere nazaran Instagram, uygulama içi raporlama aracından şikayet edilse dahi kısmen yarı çıplak çocuk fotoğraflarını platformdan kaldırmıyor. Bu fotoğraflar ayrıyeten onlarca cinsel içerikli yorum aldığı için tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor.

Instagram çocuk istismarı için neden atılım yapmadı?

Instagram’ın ana şirketi Meta çocuk istismarına karşı “sıfır toleranslı” bir siyasete sahip olduğunu sav etse de, uygulama içi raporlama aracılığıyla bildirilen hesapları kaldırma konusunda başarılı değil. Araştırmacılar, Twitter ve Instagram’daki çocuk istismarcısı hesapları kapatamadı.

instagram ve twittera dev suclama cocuk istismarina goz yumuyor 0 5M3GzU2N

Bir araştırmacı, Intstagram’ın uygulama içi raporlama aracı üzerinden cinsel içerikli çocuk fotoğraflarını yayınlayan bir hesabı şikayet etti. Ancak şikayet edilen çocuk istismarcısı hesabının kapatılması başarılı olmadı. Argümana nazaran hesabın 33 bin takipçisi bulunuyor ve paylaşım yapmaya hala devam ediyor.

Instagram’dan gelen açıklamada ise “bu hesabın algoritma tarafından topluluk yönergelerine ters olarak algılanmadığı” lisana getirildi. Araştırmacıya; hesabı engellemesi, takibi bırakması yahut tekrar bildirmesi tavsiye edildi.

Benzeri bir durum Twitter’da meydana geldi. 14 yaşındaki TikTok fenomenin fotoğrafları üzerinden cinsel aksiyonda bulunan bir kişinin fotoğraflarını yayınlayan hesap, uygulama içi araçlar kullanılarak şikayet edildi. Lakin Twitter’ın kurallarını çiğnemediği belirtilerek bu rapor geri çevrildi.

instagram ve twittera dev suclama cocuk istismarina goz yumuyor 1 ss9DJWEh

Instagram’ın ana şirketi Meta, çocukları cinsel olarak sömüren yahut tehlikeye sokan içeriklere karşı kurallara sahip olduğunu ve hesapları inceleme altına alarak platformdan kaldırdığını lisana getirdi. Mevzuyla ilgili Meta sözcüsü şunu belirtti:

“Şüpheli profilleri yasaklayarak, yetişkinlerin ilişkili olmadıkları çocuklara ileti göndermesini kısıtlayarak ve 18 yaşından küçüklerin hesaplarını varsayılan olarak kilitleyerek ziyanı önlemeye odaklandık.”

Twitter ve Instagram’daki çocuk istismarı bulguları, platformların uygulama içi raporlama araçlarını tartışma konusu haline getirdi. Çocuk hakları savunucuları, yasa dışı olmasına karşın bu biçim içeriklerin cürüm olarak görülmediğini ve yayında kalmasına müsaade verildiğini belirtti.

Pekala ya siz Instagram ve Twitter hakkındaki bu çocuk istismarı şikayetleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/instagram-twitter-cocuk-istismari

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu