Sıradaki içerik:

iPhone 12 Pro Lacivert ve Kırmızı Renkle Gelebilir!

e
sv

Uzun süre Instagram Kullanmak Psikolojik Olarak Olumsuz!

avatar

Çağrı

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnternetin ve teknolojinin yaygınlaşması ile birlikte, sosyal medya tüketimi da gerektiğince yüksek bir düzeye geldi. Gencinden yaşlısına kadar çoğu insan, en azından bir adet sosyal medya platformunda üyeliği sahip. Bu durum, bilhassa gençlerde 4-5 hesaba kadar çıkabiliyor. Son oluşturulan bir tetkik ile, uzun vakit Instagram kullanmanın psikolojik etkisi araştırıldı.

Özellikle Instagram’ı yoğun şekilde kullanan kadınlar, farkında olmadan olumsuz bir yapıya girebiliyor.

Uzun vakit Instagram kullanmak psikolojik olarak olumsuz etkiliyor

Günümüzde çoğu insan sosyal medya hesabına sahip. Sosyal medya hesaplarının çoğu değişik kullanım hedefi olsa da genel kullanım dış görünüş üstünde yoğunlaşıyor. Birçok insan, bilhassa Instagram gibi fotoğraf paylaşımının yüksek bulunduğu platformlarda rekabete giriyor ve bundan haberi bile olmuyor. Bir incelemeci ise, bu konunun insan psikolojisine olan etkisini araştırmış.

Duygusal olarak sosyal medya platformlarına yoğun bir şekilde yatırım yapan kadınlar, bir vakit sonra beden imajlarından kaygı duyuyor ve kendilerini kusurlu hissetmeye başlıyorlar. Uzun vakit Instagram kullanımı, psikolojik olarak bilhassa kadınlar üstünde olumsuz neticelere yol açabiliyor. Bu halde ise kısır döngü başlıyor. Duygusal olarak çok yatırım yapan kadınlar kendilerini kusurlu görmeye başlayınca, bu varsayılan eksikliği kapamak amacıyla daha çok duygusal yatırım yapıyorlar.

Dr Danielle Wagstaff‘ın American Psychological Association dergisinde duyurduğu makaleye göre, yoğun bir şekilde üç aydan çok Instagram kullanmak kendinizi kusurlu hissetmenize yol açıyor. 18 ila 35 yaşları arasındaki aşağı yukarı 130 kadın, akıl sağlıkları ve öz algılarıyla ilgili bir dizi testi tamamladı. Test neticesinde ise çoğu kişide fiziksel manzara kaygısı, öz saygının azalması ve memnuniyetsizlik meydana çıktı.

Araştırmanın ikinci evresinde ise bir takım kadın güzellik, spor ve seyahat temalı fotoğraflar görüntüledi. Bu konsepte sahip sayfaları takip eden kadınlarda, yukarıdaki neticelere ek olarak anksiyete, depresif açıklanan ve beden tatminsizliği meydana çıktı.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.