Instagram Türkiye’de beğeni gizleme işlemine başladı!

2 dk


Fotoğraf ve video paylaşım platformu Instgram beğenileri gizleme özelliğini Türkiye’de de test etmeye başladı.


Sosyal medya devi Facebook’un yapısında tespit edilen ve 1 milyardan çok kullanıcısı tespit edilen Instagram ‘like’ları (beğenileri) kaldırmakta kararlı gözüküyor.

Platform Nisan ayından bu yana 6 değişik bölgede test etmeye başladığı beğenisiz Instagram amacıyla Türkiye’de de test çalışmalarına başladı. Instagram, ülkemizdeki birtakım hesaplarda beğeni adetlerini göstermemeye başladı.
Instagram, yaptığı bildirimde bu güncelleme hakkın şu bildirimde bulundu:

“Arkadaşlarınızın; paylaştığınız fotoğraflara ve videolara odaklanmasını istiyoruz, onların kaç adet beğeni aldıklarına değil. Kendi beğeni sayınızı, sizin kimler doğrulusunda beğenildiğinizi gösteren listeye tıklayarak görebilirsiniz fakat arkadaşlarınız alakalı gönderinizin ne kadar şahıs doğrulusunda beğenildiğini göremez.”

Test versiyonunda kullanıcılar, paylaştıkları fotoğrafların kaç şahıs doğrulusunda beğenildiğini görebilirken, başkalarının paylaştığı fotoğrafların beğeni rakamlarını göremiyor.

Söz hususu özellik Nisan ayında Kanada’da test edilmeye başlanmış, Haziran ayında ise İrlanda, İtalya, Japonya, Brezilya, Avustralya ve Yeni Zelanda’da birtakım kullanıcılar amacıyla kullanıma açılmıştı. Sosyal medya platformu bu özelliği geçen zamanlarda en çok kullanıcıya sahip bulunduğu pazarlardan birisi olan ABD’de de test etmeye başlamıştı.

TAKİPÇİ RAKAMLARI, PROFİL RESMİNİN ALTINDA DEĞİL

Öte yandan test versiyonunda takipçi rakamları da sahip olunan sürümde bulunduğu gibi kullanıcının profil resminin altında değil istatistikleri sahibi olan ayrı bir bölgede bulunabiliyor.

Instagram, söz hususu denemeyi, beğeni adetlerinin, insanların kendilerini başkalarıyla kıyaslayarak kötü hissetmelerine yol açtığı ve bu durumun başta genç yaştakiler olmak üzere kullanıcıların ruh sağlığını olumsuz etkilediğine yönelik eleştiriler üstüne başlatmıştı.

Facebook, Instagram’ı 2012’de 1 milyar dolar karşılığında satın alarak bünyesine katmıştı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

59
7 Paylaşım, 59 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
1
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
2
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
2
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir