Instagram,Şüphelendiği Hesaplardan Doğrulama İsteyecek!

2 dk


Son dönemde botlarla ve diğer manipülasyon gruplarıyla mücadele eden Instagram, şüpheli hesaplardan kimlik doğrulaması isteyecek. Bu doğrulamayı gerçekleştirmeyen hesaplar kapatılabilir.

Son dönemde botlara ve manipülatif gruplara karşı ciddi bir çalışma içerisine giren sosyal medya platformlarından biri de Instagram. Facebook’a ait olan platform, bundan sonra birtakım kullanıcılarından doğruluğunu sağlama istemeye hazırlanıyor.

Firmadan oluşturulan bildirime göre bu tür bir istekte bulunulacak olan hesaplar, “potansiyel olarak asılsız davranışlarda” bulunmuş olanlar arasından seçilecek. Geri kalan kullanıcıları etkileyecek bir hal bulunmayacak.

Diğer kullanıcıları etkilemeyecek

Instagram’dan yapılan açıklamada, yeni düzenlemenin sıradan kullanıcıları etkilemeyeceği vurgulandı. Yeni yöntemde şüpheli görülen hesaplardan kimlik doğrulama istenecek. Bu hesaplar arasında “koordineli yapay davranış içine girme potansiyeli olanlar, takipçilerinin çoğu başka konumlarda olanlar veya otomasyon izi bulunan hesaplar” yer alacak.

Yeni kurallara göre hesaplardan resmi bir kimlik belgesi ile kim olduklarını doğrulamaları istenecek. Bunu gerçekleştirmemeleri durumunda ise Instagram, gönderilerini daha alt sıralara alabilecek, etkileşimlerini kısıtlayabilecek veya hesaplarını tamamen askıya alabilecek.

Facebook, kendine bağlı olan platformlarda troll aktivitelerini, botları ve manipülasyon çalışmalarını durdurmak amacıyla yoğun bir çaba sarf ediyor. Daha önceki ABD tercihleri ardından zor günler yaşam sürdüren firma, 2020 tercihlerinden sonra da benzer tartışmaların içersinde kalmak istemiyor. Bu amaçla de manipülasyonları engellemek amacıyla yoğun çaba sarf ediyorlar.

Instagram eleştirilerden kurtulmaya çalışıyor

Instagram son devrede platformun manipülasyon ve seçime araya girmek amacıyla kullanılmasını engellemek konusu ile ilgili yeteri kadar çaba göstermek ile suçlanıyordu. 2016 senesinde Rus tercihleri ele alındığında IRA’nın kullandığı en etkili aracın Instagram olduğunu iddia eden Senato İstihbarat Raporu açıklanmıştı.

Instagram 2020 senesindeki seçimler evvel aldığı yeni karar ve uygulamaya koyacağı yeni yollarla platformdan trolleri ve botları temizlemeyi planlıyor. Bu mücadelenin ne kadar başarılı olacağını ise hep beraber göreceğiz. Öte yandan geçmişe baktığımızda trollerin her vakit amacıyla algoritmaları aşmanın yeni yollarını bulduğunu görüyoruz. Önümüzdeki devre gerektiğince enteresan olacak gibi duruyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

61
7 Paylaşım, 61 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
2
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
0
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
2
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
0
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir