Sıradaki içerik:

Xiaomi Anlamı Nedir? İşte Detaylar

e
sv

Instagram, Daha Önceden Engellediği Etiketi Yeniden Engelledi!

1699 okunma

Instagram, mart ayında yasakladığı ve olayın yanlışlıkla yaşandığını belirttiği ‘#sikh’ etiketiyle paylaşılan gönderileri yeniden engelledi. Facebook’tan konu hakkında henüz bilgi gelmese de şirketteki bir yazılım mühendisi açıklama yaptı.

Geçtiğimiz mart ayında Facebook ve Instagram’da ‘#sikh’ etiketi tamamiyle engellenmişti. Facebook’tan oluşturulan bildirimde etiketin bir yanlışlık neticesi engellendiği belirtilmiş ve şu zamana kadar kadar etikete rastgele bir engel uygulanmamıştı. Ancak bugün aynı etiket Instagram’da tekrardan engellendi.

Instagram kullanıcıları doğrulusunda Twitter ve başka sosyal mecralarda bildirilen hale göre #sikh etiketinin kullanıldığı gönderiler Instagram doğrulusunda gizlendi. Instagram, platformda #sikh etiketini aratan kullanıcıların karşsıına bu gönderilerin Instagram topluluk kurallarına uymayabileceği uyarısını gösteriyordu.

Tek bir gönderi çıkıyordu:

Fakat etiketi aratan kullanıcılar aynı vakitte tek bir gönderiyle karşılaşıyordu. ‘thesecondangle’ adlı bir medya kuruluşu doğrulusunda oluşturulan bu paylaşımda Hindistan’da yaşam sürdüren Pakistan’lı Hinduların ve Sikhlerin (Sihlerin – Sihizm’e inanan kişilerin) perşembe günü mecburi olarak Pakistan’a geri döneceği bilgi kapasitesi yer alıyordu.

Bahsi geride bıraktığımız göçmenler, Hindistan’da vatandaşlık alabilmek amacıyla bekliyorlardı. Bazı kullanıcılar aynı etiketin Facebook’da da yasaklandığını belirtti. Dillendirilen şikâyetlerin sonrasında Instagram’da şu anda aynı etiket aratıldığında bahsetmiş olduğumuz gönderiyle beraber birkaç gönderi daha gözükür durumda.

Facebook’tan şu ana kadar Facebook ve Instagram’da yaşanan engelleme olayıyla ilgili resmi bir açıklama gelmiş değil. Ancak şirketin daha önce bu engellemeyi ‘yanlışlıkla’ yaptığını açıklaması ve ardından aynı olayın yeniden yaşanması pek çok kullanıcının tepkisini toplamış durumda.

Facebook tarafından resmi bir açıklama gelmemiş olsa da Facebook’ta çalışan yazılım mühendisi Sunny Virk (Sih), Twitter üzerinden bir açıklama yaptı. Sunny Virk, sorunu en kısa sürede çözmeye çalışacaklarını belirterek bu sorunun sık sık yaşanmasının kendisini üzdüğünü belirtti. Bunun yanı sıra Virk, sorunun kendi topluluklarının farkındalık yaratmak için sosyal platformları kullandıkları dönemde yaşanmasının da kötü olduğunu belirtti.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.