Sıradaki içerik:

Facebook,Trump’ın Yaptığı Açıklamasını ‘Yanlış İddia’ Nedeniyle Sildi!

e
sv

İnstagram,Tiktok’a Yeni Rakip Olan Reels’i Kullanıma Sundu!

261 okunma

Instagram geçen ay yeni bir özellik olan Reels’i tanıtmıştı. Özellik şu anda popüler olan TikTok’a rakip olacağı şeklinde yorumlanmıştı. Biliyorsunuz TikTok şu anda hem uygulama olarak kullanıcıların dilinde hem de devletler nezdinde ”gizlilik endişeleri” sebebiyle gündemde yer alıyor. Facebook da popüler platformu için yeni özellikler ekliyor. Instagram Reels özelliği şu anda kullanıma sunulmuş durumda.

Instagram Reels özelliği bizlere neler sunuyor?

Instagram kullanıcılarına sunacağı bu yeni özellik amacıyla ağustos ayını işaret etmişti. O gün geldi çattı. ABD başta olmak üzere 50’den çok ülkede iOS ve Android kullanıcıları amacıyla yayılan Reels özelliği, şahıslara 15 saniyelik kısa videolar çekme ve bu çekilen videoları planlama imkânı tanıyor.

Türkiye’de açılan bu özellik şu anda kullanılabiliyor. Bazı Türk Instagram fenomenlerinin ilk paylaşımlarını yaptığı bu özellik, başka kullananlara da ulaşıyor.

Instagram Hikâyeler özelliğini de Snapchat’ten kopyalamıştı. Şimdi ise başta ABD, Hindistan ve Japonya gibi ülkelerde yasaklanması gündeme gelen TikTok’un kısa videolar konseptini bünyesine kopyalıyor.

Kullanıcıların 15 saniyelik videolar çekmesine imkan sağladığı özelliği Reels, Instagram ortamında TikTok tecrübesi yaşanmasını sağlayacak. Yeni özellik amacıyla birtakım TikTok özelliklerinin direkt alındığını söylemek mümkün. Mesela kullanıcılar, Reels’i kullanarak Instagram’ın müzik kütüphanesinden müzikleri seçebiliyor. Bunun yanısıra video geçişlerini de çok daha kesintisiz bir duruma getirecek yerleşik vasıtalar yer alıyor.

Gelelim Reels’in TikTok’tan ayrılan yönüne: Yeni özellik Instagram ekosistemine bağlı bulunduğu amacıyla insanların çektikleri kısa videoları program üzerinden arkadaşlarına göndermelerine imkan tanıyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar Instagram’a özgü AR filtrelerini ekleyebiliyor olması, diyebiliriz.

Özellik ile hazırlanan videolar ise şu şekilde görünüyor:

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.