Sıradaki içerik:

Redmi İlk PC Monitörü Redmi Display 1A’yı Duyurdu!

e
sv

Instagram IGTV’den Para Kazanmayı Aktif Edecek

avatar

Oğuzhan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Instagram, YouTube’a meydan okumak için en agresif adımlarını atıyor. Uygulama, etkileyicilerin videolarından para kazanmasına izin verecek bir dizi özellik kullanıyor. Instagram, IGTV videolarındaki reklamları ve içerik oluşturucuların canlı akışları sırasında hayranlara “rozetler” satma yeteneğini test ettiğini açıkladı. 

Her iki özellik de YouTube, video içerik oluşturucuları için benzer para kazanma özellikleri sunduktan çok sonra geliyor, ancak Facebook’un yeteneklerini en büyük rakiplerinden çekmesine yardımcı olabilir. 

Instagram, bu hafta IGTV’ye reklam yayınlamaya başlayacak, ancak şirket yalnızca “küçük bir grup hesapla” özelliğini test ediyor, bu nedenle birçok kullanıcı yeni uygulama içi reklamları hemen görmeyebilir. 

15 saniyeye kadar sürebilen reklamlar, kullanıcı ana özet akışından bir IGTV videosu izlemeye devam etmek için dokunduğunda görünecektir. Şirket ayrıca, kullanıcıların “nihai sonucun insanlar, içerik oluşturucular ve reklamverenler için iyi çalıştığından emin olmak için” reklamları atlamasına izin vermeyi deneyeceğini söyledi.

Etkileyenler için en önemlisi, Facebook bir Instagram sözcüsüne göre içerik oluşturucuların reklam gelirlerini YouTube’lara benzer bir düzenlemeyle paylaşmayı planlıyor. 

Instagram etkileyicileri, canlı akışlar sırasında hayranlara uygulama içi “rozetler” satarak canlı akışlarından para kazanma seçeneğine de sahip olacaklar. Rozetler, izleyicilerin tutamaçlarının yanında belirgin bir şekilde görüntülenir ve yayıncı, canlı yayına geçmek için rozetleri kimin ödediğini görebilir. 

Başlangıçta, rozetler satan Instagram kullanıcıları gelirin yüzde 100’ünü alacaklar, ancak bir sözcüye göre şirket “gelecekte ürün için gelir payını keşfedecek”.

Şirket ayrıca Instagram yıldızlarının “gelecek aylarda” beklenen bir güncellemeyle canlı akışlarında ürün satmasına izin verecek.

Güncellemeler, Instagram’ın YouTube’u almak için IGTV’yi başlatmasından yaklaşık iki yıl sonra ve Instagram, para kazanma özelliklerini denediği bildirilen TikTok’tan daha da fazla rekabetle karşı karşıya kaldığı için böyle bir hamle yapıldığı düşünülüyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.