Sıradaki içerik:

YouTube Artık Sesli Aramayı Destekliyor!

e
sv

Instagram’ın Beğeni Gizleme Özelliği Tekrar Konu Oldu!

1957 okunma
avatar

Çağrı

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Instagram’ın uzun bir süredir gönderilerde yer alan beğenileri gizleyeceği söyleniyordu. Bir noktada bazı kullanıcı hesaplarında test edilen bu özellik bir süre önce rafa kaldırılmıştı. Sosyal medya platformlarında beğeni ve yorumların önemine vurgu yapan binlerce kişinin yanında bu özelliklerin çoğu kişiyi obsesif yaptığı yönünde önemli bilimsel araştırmalar bulunuyor. Tartışma konusu soğumaya başlamışken, Instagram’ın beğeni gizleme özelliği için çalışmalarını sürdürdüğü ortaya çıktı.

Instagram’ın beğeni gizleme özelliği yine gün yüzüne çıktı


Söylenene göre Instagram, beğenileri herkes amacıyla saklamak yerine istenildiğinde kapatılıp/açılabilen bir özellik gibi sunmayı planlıyor. Instagram’ın bu özellik amacıyla başlattığı testlerde kullanıcılardan ilk etapta olumlu geri dönüşler aldığını bildiriyor.

British Information Commissioner’s Office doğrulusunda sosyal medyadaki beğeni adedinin gizlenmesi önerisi, Instagram doğrultusunda bir karşılık bulmuş görünüyor. Beğenilerin gizlenmesindeki asıl fikirse gençlerin beğeni uğruna kendilerini yönlendirmeleri ve hatalı kararlar almalarının önüne geçmek bulunduğu belirtiliyor.

Gelelim Instagram’ın söz konusu özellik hakkında attığı adımlara… Kanada’da geçen yılın haziran aylarında başlatılan özelliğin testleri, Yeni Zelanda, Avustralya ve Brezilya gibi başka ülkelere de kademeli olarak sunulduğu biliniyor. Şu anda dünyanın dört bir yanında bu özelliği deneyimleyebilen binlerce kullanıcı bulunuyor. Yine de küçük bir yüzdelik dilimin erişebildiği bu özellik, Alessandro Paluzzi’nin tespit ettiği yeni detaylarla tekrar karşımıza çıkıyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.