Teknoloji Haberleri

İnsanlık Tarihindeki Birinci Bilgisayar Programcısının Kim Olduğunu Duyunca Çok Şaşıracaksınız!

Augusta Ada Byron, 10 Aralık 1815’te Londra’da doğdu. Şair Lord Byron ve matematikçi Annabella Milbanke’nin kızıydı. Lord Byron çok uygun bir baba değildi, sık sık kendini öldürmekten bahsediyordu. Byron eşini de öldürmekle tehdit etmeye başlayınca, Annabella Ada’yı da yanına alıp kaçtı. 1816 yılının Şubat ayında çift yasal olarak boşandı. Lord Byron, o yılın Nisan ayında İngiltere’den ayrıldı ve bir daha geri dönmedi. Biz de bu yazımızda Ada Byron’dan bahsediyoruz.

Kaynak: https://historyofyesterday.com/the-fi…

Ada’nın annesi Annabella, kendi kendini yetiştirmiş parlak bir matematikçiydi.

insanlik tarihindeki birinci bilgisayar programcisinin kim oldugunu duyunca cok sasiracaksiniz 0 WgFCbDTe

Lord Byron bu yüzden onunla sık sık dalga geçerdi ve ona ‘paralelkenarların prensesi’ sıkıntısı. Ada şimdi dokuz yaşındayken babası öldü. Her ne kadar o babasını hiç tanımamış olsa da, Annabella Ada’nın Lord Byron’ın akıl hastalığından muzdarip olacağından korkuyordu. Annabella, Ada’yı matematik ve fizikî bilimlere yönlendirerek bunu engellemeyi umuyordu. Serveti nedeniyle Annabella, birebir vakitte kızı için özel öğretmenler de tutabiliyordu.

Ada, William Frend tarafından beşeri bilimlerde ve aile hekimleri tarafından tıpta eğitildi.

insanlik tarihindeki birinci bilgisayar programcisinin kim oldugunu duyunca cok sasiracaksiniz 1 Jgi5mceV

Ayrıyeten Kraliyet Astronomi Topluluğuna kabul edilen birinci bayanlardan biri olan Mary Somerville tarafından da eğitim gördü. Gelecekte Ada, Somerville’in de yardımıyla uçan makineler ve tekneler tasarlayacaktı. Annabella sayısız toplumsal sıkıntıyla derinden ilgilenen bir hayırseverdi. Genç Ada, köleliğin dehşetini annesinden duymuştu, zira Annabella sıkı bir halde kölelik tersiydi. Kendisi ayrıyeten servetinin bir kısmını köleleştirilmiş insanlara yardım etmeye adamıştır.

Ada babasını asla tanımamış olsa da, Lord Byron’ın Ada üzerinde büyük bir tesiri olmuştur.

insanlik tarihindeki birinci bilgisayar programcisinin kim oldugunu duyunca cok sasiracaksiniz 2 kTvvX1vv

Nisan 1816’da İngiltere’den ayrıldıktan sonra Byron, Cenevre Gölü’nde bir villa kiraladı. Arkadaşlarını onunla kalmaya davet etti. Yeni evli çift Mary ve Percy Shelley 1816 yazında burayı ziyarete geldiler. Mary villada kaldığı müddet boyunca başyapıtı Frankenstein’ı yazmıştır. Ada, 19 yaşındayken, kendisinden on yaş büyük bir adam olan William King-Noel ile evlendi. Çiftin üç çocuğu oldu. Ada babasına ilgi duymaktan vazgeçmemiş olacak ki iki oğlunun ismini ‘Byron’ ve ‘Gordon’ koydu. Kızının ismi ise Anne idi. Ada ayrıyeten bilhassa öldükten sonra babasının yanına gömülmeyi talep etti.

Ada’nın parlak zekasının fark edilmesi çok sürmedi.

insanlik tarihindeki birinci bilgisayar programcisinin kim oldugunu duyunca cok sasiracaksiniz 3

1842’de kendisine ulaşıldı ve Charles Babbage’ın analitik makinesinin uygulamaları hakkında Fransızca bir makaleyi çeviri etmesi ve açıklama yapması istendi. Ada’nın bu makaleye dayanarak yazdığı notlar, özgün metinden üç kat daha uzundu. Ada açıklamalarında, kimilerinin dünyadaki birinci bilgisayar programı olarak kabul ettiği kimi şeyleri yazdı. Analitik makinenin yürütmesi gereken bir algoritma yazmıştı.

Ada, bir gün bilgisayarların matematik hesaplamalarından daha fazlası için yararlı olacağını fark eden birinci kişi olabilir.

insanlik tarihindeki birinci bilgisayar programcisinin kim oldugunu duyunca cok sasiracaksiniz 4

‘Bilgisayar’ sözü ‘hesaplayan şey/bilgiyi sayan şey’ manasına gelir. Charles Babbage ve öteki çağdaş matematikçiler, bilgisayarların matematik için ne manaya gelebileceğiyle ilgileniyorlardı ve bilhassa bu alana odaklanıyorlardı. Charles Babbage analitik makinesini (yukarı fotoğraftaki makine) tamamlayamadan öldü. Tüm araştırmaları teoriden ileriye gidemedi. Ada ise şimdi 36 yaşındayken rahîm kanserinden öldü. Her ikisi de bilgisayar biliminin temellerine yaptığı katkılardan dolayı tarihçiler tarafından övülmektedir.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Kaynak: https://onedio.com/haber/insanlik-tarihindeki-ilk-bilgisayar-programcisinin-kim-oldugunu-duyunca-cok-sasiracaksiniz-1061578

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu