Gündem

İngiltere’de Başbakanlık Ofisinin BAE Tarafından Dinlendiği Öne Sürüldü

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) bir İsrail firması tarafından geliştirilen Pegasus yazılımını kullanarak İngiltere Başbakanlık Ofisini dinlediği ileri sürüldü.

ingilterede basbakanlik ofisinin bae tarafindan dinlendigi one suruldu 0 BuMeLZFk

Kanada’nın Toronto Üniversitesine bağlı siber güvenlik uzmanlarından oluşan Citizen Lab isimli bir araştırma kümesi tarafından yapılan açıklamada, ‘2020 ve 2021’de resmi İngiliz ağlarında birden fazla kuşkulu Pegasus casus yazılım hadisesini gözlemlediğimizi ve bunları İngiltere hükümetine bildirdiğimizi teyit ederiz.’ sözü kullanıldı.

Yazılımın amacındaki bireyler belirlenemedi

ingilterede basbakanlik ofisinin bae tarafindan dinlendigi one suruldu 1 cXe4kKgg

Bu yerler ortasında Başbakanlık Ofisi ve Dışişleri Bakanlığının da olduğu belirtilen açıklamada, ‘Dışişleri Bakanlığıyla ilgili kuşkulu hadiseler, BAE, Hindistan, Kıbrıs (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) ve Ürdün’le eşleştirdiğimiz Pegasus operatörleriyle temaslı. İngiltere Başbakanlık Ofisindeki kuşkulu hadise ise BAE’yle eşleştirdiğimiz bir Pegasus operatörüyle irtibatlı.’ tabirine yer verildi.

Lakin araştırmacılar, casus yazılımın amacındaki şahısları belirleyemediklerini kaydetti.

Pegasus’u üreten İsrail firması NSO’dan, Guardian gazetesine yapılan açıklamada, argümanlar yalanlanarak kendilerinin Citizen Lab ve Milletlerarası Af Örgütü tarafından siyasi olarak gaye alındıkları savunuldu.

Kaynak: https://onedio.com/haber/ingiltere-de-basbakanlik-ofisinin-bae-tarafindan-dinlendigi-one-suruldu-1062191

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu