Kripto Para

İngiliz Mahkemeleri Kripto Davalarına Kolay Adapte Oldu

Yaklaşık 30 Milyon pound bedelindeki bir cüzdanın mülkiyet hakları için açılan davadaki karar sonrası bir hukuk uzmanından açıklama geldi. Uzman, İngiltere Mahkemelerinin kripto varlık davalarıyla alakalı giderek karmaşıklaşan duruma çok kolay adapte olduğunu söyledi. Bu noktada İngiliz mahkemeleri artan kripto davaları karşısında hayli süratli adapte olmuşa benziyor.

ingiliz mahkemeleri kripto davalarina kolay adapte oldu 0 GsDVZPPF

Söz Konusu Dava Bir Birinci Niteliğinde

30 Milyon pound kıymetindeki bir cüzdanın mülkiyet hakları için açılan dava kripto bölümünde gündeme geldi. HDR Global Trading Ltd.‘nin yüksek mahkemeye sunduğu ve HDR’nin kendi borsası BitMex’te kurduğu bir hesabın Nexo’ya mı yoksa eski yönetici Georgi Shulev’e mi ilişkin olduğuna karar vermesi ismine müracaat yapmasıyla başladı. Nexo’nun idare şurası Shulev’i yönetici olarak görevlendirince HDR hesabı dondurdu ve uyuşmazlık burada baş gösterdi.

Shulev içinde 800’den fazla Bitcoin barındıran cüzdanı kendi mailiyle açtığını ve içindeki Bitcoin’lerin bir kısmının kendisine ilişkin olduğunu sav ediyor. Öte yandan Nexo, hesabın bir ticaret hesabı olduğunu ve barındırdığı tüm varlıkların firmaya ilişkin olduğunu sav ediyor.

Diğer taraftan Shulev ve Nexo davadan evvel uzlaşsa da bu durum karar üzerinde çok fazla tesirli olmadı. Shulev, 1 milyon dolar karşılığında Nexo’ya HDR hesabına erişim, denetim ve sahiplik haklarını devredecekti. Shulev ise kripto varlıklar tarifinin epeyce geniş ve bilinmeyen olduğundan uygulanabilir olmadığını söyledi.

Ancak mahkeme, Shulev’in üzerine düşeni yerine getirmediğine kanaat getirdi ve Nexo’nun 1 milyon dolar ödemesinden evvel Nexo’ya 10 milyon dolarlık kripto para aktarmasını karar verdi.

Mahkeme ek olarak yapılması gerekenlere Nexo ve Shulev’e HDR’nin hesabı Nexo’ya bırakılacağını da ekledi.

İngiltere’de Kripto Davalarında Artış Var

Uluslararası hukuk firması Pinsest Masons tarafından yayınlanan rapora nazaran, İngiltere’nin kripto varlıklar ve akıllı kontratlar hakkında yayınladığı yasal çerçeve sonrasında davalar sağanak halinde gelmeye başladı.

Pinsent Masons’un hukuk yöneticisi Jennifer Craven şunları söyledi:

Bu davaların birçoklarının konusu hırsızlar tarafından çalınan kripto paraların izlenmesini ve kurtarılmasını desteklemek için alınan kararlara dayanıyor. İngiliz mahkemelerinin memleketler arası alanda kripto para yahut ilgili teknolojiler hakkındaki davalarda öncü olması İngiliz mahkemelerinin adaptasyonda düzgün iş başardığını ve davacıların haklarını göz ettiğini gösteriyor.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/ingiliz-mahkemeleri-kripto-davalarina-kolay-adapte-oldu/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu