Kripto Para

IMF, Ürdün Merkez Bankasına CBDC için El Uzattı

Uluslararası Para Fonu (IMF), Ürdün Merkez Bankası’nın CBDC çalışmalarına yönelik tavsiyelerde bulundu.

Ürdün Merkez Bankası, IMF’nin ülke piyasalarına ait teknik raporunun tamamlanmasıyla birlikte perakende merkez bankası dijital para ünitesine (rCBDC) yönelik bir sonraki adımına daha da yaklaştı. IMF, Ürdün Merkez Bankası’na CBDC fizibilite raporu hazırlıklarında yardımcı olmak üzere üç aylık bir misyon yürüttü. Tüm bu süreçlerin akabinde IMF, kapsamlı bir tavsiye raporunu yayınladı.

IMF, Ürdün Merkez Bankasına CBDC Tavsiyelerinde Bulundu

imf urdun merkez bankasina cbdc icin el uzatti 0 PKnm2QzM

Uluslararası Para Fonu (IMF), üç aylık bir misyonunun akabinde, Ürdün’ün mevcut perakende ödeme piyasasını büyük ölçüde olumlu kıymetlendirdi.

IMF’nin Ürdün raporunda, iki banka dışı ödeme hizmeti sağlayıcısının “genel olarak erişilebilir ve uygun ürüne” sahip olduğu söz edildi. Ürdün Merkez Bankası‘nın CBDC çalışmalarına yardımcı olmak isteyen IMF, derinlemesine bir araştırmanın akabinde olumlu bir rapor yayınladı. Ürdün Merkez Bankası, perakende merkez bankası dijital para ünitesine (rCBDC) IMF takviyesiyle daha da yakınlaşmış oldu.

IMF, Ürdün Merkez Bankası’na yönelik tavsiye raporunda, Ürdün finans sisteminde aracılıktan kaçınılması konusunda tekliflerde bulundu. Ayrıyeten IMF, Ürdün finans kesiminin düzgün bir bilgi güvenliği ve idare uygulamalarına sahip olduğunun altını çizdi. Bu olumlu özelliklerin ışığında IMF, bir rCBDC’nin alımlı bir amaç olarak siber güvenlik risklerini artırabileceğini açıkladı. IMF’nin Ürdün raporunda, “Bir rCBDC için sağlam yasal destekler da oluşturulmalıdır.” denildi.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/imf-urdun-merkez-bankasina-cbdc-icin-el-uzatti/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu