GenelGündem

İlk Kod Neden ‘Merhaba Dünya’?

Bir programlama dili olan Python’a giriş, genellikle print(“Merhaba Dünya!”) ile yapılıyor. Herhangi bir programcının öğrendiği ilk kod olan ‘Merhaba Dünya!’, ya da orijinal hâliyle ‘Hello, World!’, ilk olarak kim doğrulusunda kullanıldığı bilinmese de programlama dilinin kökenine dair pek çok şey söylüyor.

Giriş evresinde da söylediğimiz gibi program kültürünün asli direklerinden biri olan bu ikonik kodu ilk olarak kimin kullandığı bilinmiyor fakat bu ifadenin Kanadalı bilgisayar bilimcisi Brian Kernighan’ın 1972 senesinde B dili amacıyla bir el kitabı yazarken kullandığını biliyoruz.

Peki, ‘Merhaba Dünya’ kodunu bu kadar tanınmış yapan şey neydi? ‘Merhaba Dünya’, kodlama dilinde çalışmanın nasıl olacağını ve sözdiziminden hoşlanıp hoşlanmayacağınızı anlamanız amacıyla süratli bir yol sunuyor fakat bu kodun bu kadar tanınmış olmasının asıl nedeni, içersinde bulundurduğu mecazi anlam. Ne de olsa kod yazmak ve çalıştırmak, sihir gibi bir şey. Kodlama ile bir hayat formu gibi yürüyen ve hayat sürdüren bir şey yaratabiliyorsunuz.

Bilgisayarın yazdığınız kodu çalıştırması, mutlu olmanızı sağlıyor:

Çoğu insan, ilk ‘Merhaba Dünya’ kodunu yazdıktan sonra muazzam derecede kuvvetli bir denetim ve ustalık hissine kapılıyor çünkü karşınızda duran makine, tam olarak ne istediyseniz onu yapıyor. Zaten bu işin çekiciliği de burada olsa gerek. Başarılı geliştirici Sarah Drasner, “Kontrol etmek amacıyla ufak bir evren yaratıyorsunuz. Bu, bir tür dopamin vazifiyeti görüyor. Bir şeyler yarattıkça bundan beğeni alıyorsunuz” diyor.

Son olarak ‘Merhaba Dünya!’ kodunu yazmak amacıyla illa programcı olmanız gerekmediğini söyleyelim. Hemen şimdi Python programlama dilinde kod çalıştırabileceğiniz bu internet sitesine gidip karşınıza çıkan bölüme print(“Hello, World!”) yazabilirsiniz. Daha sonra sayfanın üstündeki büyük yeşil ‘RUN’ düğmesine basıp programdaki en eski geleneklerden bir tanesinin parçası olmayı başarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu