Gündem

İlbey Ortaylı: ‘Sığınmacı Dediğin Bayramda Piknik Yapar Üzere Sonun Öbür Tarafına Didip Gelemez’

Prof. Dr. İlber Ortaylı, canlı yayında ‘Türk tarihinde göçler ve sorunları’ üzerine konuştu, Türkiye’deki sığınmacı sorunu hakkında çarpıcı tabirler kullandı. ‘Sığınmacılar konusunda denetimi kaçırdık” diyen Ortaylı, “Biz şarktan gelenlere mülteci statüsü vermiyoruz. Sığınmacı dediğin bayramda piknik yapar üzere hududun öbür tarafına gidip gelmez. O vakit orada kal. Sığınmacıya insani yardım dışında bir şey yapılamaz’ sözlerini kullandı.

ilbey ortayli siginmaci dedigin bayramda piknik yapar uzere sonun obur tarafina didip gelemez 0

Tarihçi müellif Prof. Dr. İlber Ortaylı, TV5’de Hasan Basri Akdemir’in sunduğu ‘Konuşmadan Olmaz’ programına konuk oldu. 

Ortaylı, ‘Sığınmacılar konusunda denetimi kaçırdık. Biz şarktan gelenler için mülteci statüsü vermiyoruz. Bunu size söyleyebiliyorum. Ben kendim mülteciyim zira. 1 yaşında mülteciydim, kimliğim yoktu, Türk vatandaşı olduk olağan. Zira kanun bu türlü söylüyor. Irki teması olanlar Türkler lakin komünist kökenli ülkelerden gelirlerse iltica etmiş sayılıyorlar. Hasebiyle birtakım şeyler var. Sığınmacı dediğin bir sefer bayramda, seyranda piknik yapar üzere sonun öbür tarafına gidip gelmez. Almanya’ya sığınan adam sonun dışına çıktığı vakit biter iş. Bizimkiler gidip geliyor bu türlü bir şey olmaz. O vakit orada kal. İkincisi sığınmacıya insani yardım dışında bir şey yapılamaz. Yani Türkiye’de bugün işi olmayan bir adamın birtakım sıhhat sigortası hakları bile sınırlanırken sen bunu kalkıp da daimi olarak verirsen  burada insanların huzuru kaçar bu çok açık bir şey. Hastanelerdeki yük artar. Bunların üzerinde düşünmemiz lazım’ diye konuştu.

Kaynak: https://onedio.com/haber/ilbey-ortayli-siginmaci-dedigin-bayramda-piknik-yapar-gibi-sinirin-obur-tarafina-didip-gelemez-1062005

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu