Gündem

İlaçta ‘İskonto’ Mağduriyeti: Kimi Hastaların Aylık İlaç Masrafı Bin Lira Artacak

İlaç Firmalarının Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun geri ödeme listesindeki ilaçlar için kelam verdiği iskontodan büsbütün yahut kısmen keyfi vazgeçmesi hastaları mağdur edecek. Birtakım hastaların aylık ilaç masrafları bin lira artacak.

ilacta iskonto magduriyeti kimi hastalarin aylik ilac masrafi bin lira artacak 0 VhBl8HUk

Türk Eczacıları Birliği ve 54 eczacı odası ortak açıklamayla hastaların mağduriyetine dikkat çekti.

İlacın yaşı, muadil, referans olması üzere farklı etkenleri göz önüne alan SGK, ilaç firmalarından yüzde 41’lere varan bir iskonto (indirim) istiyor. İlaç firmaları indirim yapsa da ekonomik şartlar gerekçesiyle iskontodan vazgeçebiliyor. Bu bahiste ilaç firmalarını bağlayan rastgele bir yasal mevzuat yok.

Maliyetleri artan ilaç firmaları birer birer indirimlerini kaldırıyor.

ilacta iskonto magduriyeti kimi hastalarin aylik ilac masrafi bin lira artacak 1 k9Jr3Xl1

Fakat SGK’nın ilaç için ödediği ölçü, iskontolu fiyatı kadar. SGK fiyat listesini, yeni duruma nazaran güncellemediği için ortadaki fiyat ortasındaki farkı ödemek hastaya kalıyor.

‘Halk sıhhatini tehdit ediyorlar‘

ilacta iskonto magduriyeti kimi hastalarin aylik ilac masrafi bin lira artacak 2 e7T6CpkA

Eczacıların ortak açıklamasına nazaran tekraren gündeme getirilmesine karşın sorun tahlile kavuşmadı. Kronik hastalıklarda kullanılan çok sayıda ilaçta dahi kamu kurum iskontosu yapmayan kimi ilaç firmaları, artık de hayati ehemmiyet taşıyan diyaliz ilaçlarında halk sıhhatini tehdit eden bu tavırlarını sürdüreceğini beyan etti.

Sorunun devam etmesi halinde, kronik böbrek yetmezliği bulunan hastaların cebinden bu ilaçlar için aylık 1000 lirayı bulacak fiyat fark çıkacak.

Bahsin tarafları SGK ve ilaç firmaları olsa da sorun eczacılarla hastaları karşı karşıya getiriyor.

ilacta iskonto magduriyeti kimi hastalarin aylik ilac masrafi bin lira artacak 3 D4MgGBMq

Açıklamada, “Gerekli tahlil, SGK ve ilaç firmaları tarafından sağlanmalı ve hastaların mağduriyeti hemen giderilmeli. Sağlık hizmetini sürdürülemez hale getiren bu sorunun devamı halinde, hastalarımızın ilaca erişimde yaşayacağı problemlerden önemli manada telaş duyduğumuzu tabir etmek istiyoruz” dendi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/ilacta-iskonto-magduriyeti-bazi-hastalarin-aylik-ilac-masrafi-bin-lira-artacak-1062155

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu