Gündem

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Polat: ‘Rumeli Hisarı’na Konut Yapacakalardı, Son Anda Engellendi’

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Uzman Polat, İBB’nin AKP devrinde İstanbul’un sembol yerlerinden biri olan Rumeli Hisarı avlusuna konut yapılacağını, projenin son anda engellendiğini duyurdu.

ibb genel sekreter yardimcisi polat rumeli hisarina konut yapacakalardi son anda engellendi 0 GAt2cF5d

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yetenekli Polat, İBB Miras tarafından gerçekleştirilen onarım projesi için düzenlenen basın seyahatine katıldı, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Evvelki AKP’li idare periyodunda gündeme gelen ve Rumeli Hisarı’na konut yapılmasını içeren projeyi birinci kere açıklayan Polat, projeyi engellediklerini söyleyerek, ‘Tarihi evraklardan biliyoruz ki Rumeli Hisarı 18-19. yüzyılda bir mahalle kimliğine dönüşüyor. Burada konutlar ve bir hayat var. Hatta biz geldiğimizde bütün bu meskenleri tekrar yapan bir proje vardı biz onu durdurduk. Hisarın içerisinde yaklaşık 21 tane konak yapılacaktı, proje muhakkak bir kademeye gelmişti. Varlığı bilinen cami ise tekrar inşa edildi. Bu rekonstrüksiyon bir camidir, bizim tescilli yapılar kümesinde, korunması gereken yapılan kümesinde tanımlanmış bir camimiz’ dedi.

Müze, stant ve konser alanları olacak

ibb genel sekreter yardimcisi polat rumeli hisarina konut yapacakalardi son anda engellendi 1 IfawbWgv

Rumeli Hisarı’nda onarım çalışmaları tamamlandıktan sonra müze, stant ve konser alanları olacak. İstanbul Hisarlar Müzesi ismiyle Anadolu ve Rumeli Hisarları deniz yoluyla irtibatlı gezilebilecek. Birinci sefer burçların üzerinden İstanbul boğazına bakılabilecek. Rumeli ve Anadolu Hisarlarını ‘İstanbul Hisarlar Müzesi’ ismiyle kente yeni kültür ve sanat alanı olarak kazandırmayı hedeflediklerini söyleyen İBB Genel Sekreter Yardımcısı Becerikli Polat, “Rumeli Hisarı avlusunu konaklarla dolduran projenin durdurulmasıyla başlayan onarım çalışmaları sonrası Hisar’da müze ve stant alanları olacak, yine konserler düzenlenecek” diye konuştu.

Kaynak: https://onedio.com/haber/ibb-genel-sekreter-yardimcisi-polat-rumeli-hisari-na-konut-yapacakalardi-son-anda-engenllendi-1062208

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu