Sıradaki içerik:

Meizu 17 İşlemcisi Ve Özellikleri Ne Olacağı Belli Oldu!

e
sv

Hubble Uzay Teleskobu’nun 30’uncu Yaşına Özel Yeni Kare

262 okunma

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın Hubble Uzay Teleskobu, uzaya gönderilişinin 30. senesini kozmosun yeni bir görüntüsüyle kutladı.
ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) Hubble Uzay Teleskobu, uzaya gönderilişinin 30. senesini kozmosun yeni bir görüntüsüyle kutladı.

Hubble Uzay Teleskobu’nun internet sitesinde, 30. sene bundan dolayı Dünya’dan aşağı yukarı 163 bin ışık senesi uzaklıktaki Samanyolu Gökadası’nın yakınında senedız meydana getiren bir bölgenin görüntüsü paylaşıldı.

Paylaşılan görüntüdeki dev kırmızı bulutsu şeklin “NGC 2014”, daha ufak mavi oluşumun ise “NGC 2020” olarak adlandırıldığı belirtildi.

Gökbilimciler, görüntüyü deniz altı dünyasına benzediği gerekçesiyle “Kozmik Resif” olarak nitelendirdi.
Yeni görüntü, Hubble’nin 30 senelik serüveni süresince gözlemlediği en net “senedız oluşum bölgesi” olarak değerlendiriliyor.

Hubble, uzay gözlemine başladığı 1990’dan bu yana çektiği görüntülerle gök bilimine mühim katkılarda bulunurken, teleskop aracılığı ile elde edilen bilgiler kullanılarak geride bıraktığımız sene aşağı yukarı 1000 yazı yayımladı.

NASA’nın, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü (STScl) ile ortaklaşa ilerlettiği Hubble Uzay Teleskobu, 1990’dan bu yana dünya yörüngesinde uzay gözlemleri yapıyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.